Współczesne niewolnice, czyli polskie opiekunki niemieckich emerytów

autor: Mira Suchodolska, Łukasz Grajewski, Bartosz Wojsa13.07.2019, 19:34; Aktualizacja: 20.01.2020, 15:01
Niemieckie media – jeśli już mówią o zagranicznych opiekunkach – lubią używać określeń typu perły czy skarby. Zdając sobie sprawę, że bez pomocy pracownic zza wschodniej granicy system opieki szybko by się zawalił

Niemieckie media – jeśli już mówią o zagranicznych opiekunkach – lubią używać określeń typu perły czy skarby. Zdając sobie sprawę, że bez pomocy pracownic zza wschodniej granicy system opieki szybko by się zawaliłźródło: ShutterStock

Nawet dokładnie nie wiadomo, ile ich jest. Kobiet, które wyjechały, by opiekować się starcami w krajach Europy Zachodniej. Eksperci coraz częściej mówią, że to współczesne niewolnice. Bez żadnych praw.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (72)

  • poznanianka mariola(2020-09-12 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    witam ! zaczne od tego ze gdyby nie beznadziejna sytuacja na rynku pracy w Polsce Polacy by nie musieli wyjezdzac za graniceNIe rozumiem RZadu slepy nie jest prawda ? dla mnie to jest polityka celowa niech wymra Ci co maja emerytury ile to sie zaoszczedzi prada ? powracajac do opiekunek niektore z NIch nie maja wyjscia Trzeba by porozmawiac z Pania Merkel Jedynie Ona wydaje mi sie odpowiednia osoba na wlasciwym miejscu wyslac delegacje do Niej POlskich opiekunek Zalozcie swoj zwiazek zarejestrujcie w Niemczech wtedy cos zdzialacie na lepsze trzeba dzialac samym gadaniem nic sie nie zrobi pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Viola008(2020-08-10 22:34) Zgłoś naruszenie 00

    Powiadają NIEWOLNICE.W Polsce u prywaciarza to dopiero jesteśmy niewolnikami

    Odpowiedz
  • Anna(2020-07-26 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam i nie wierze gdzie uchowały się takie kobiety i co to za firmy ja pracuje 15 lat jako opiekunka w Niemczech i nikt nigdy do niczego mnie nie zmuszał a jak jest źle to jedzie się do domu tez nie znałam języka

    Odpowiedz
  • slow-o(2020-07-18 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Kto się przyzna, że jest traktowany jak podludź - potomek przewidzianych do rozstrzelania lub 2 miesięcy życia jako niewolnik na robotach przymusowych? Jeśli Niemcy tak kochają, to ile niemieckie firmy płacą w Polsce? Ile płacili do 2015 roku? 1200 zyla 26 lat po upadku komunizmu? Przypomnijmy jak wyglądały Niemcy w 1971 roku 26 lat po wojnie... Zaraz odpowie jakiś propagandzista, który chce jak najdłużej czerpać profity z polskiej kolonii...

    Odpowiedz
  • koko(2020-07-15 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    To pani Daniela wysyła opiekunkę do jednej osoby, a opiekuje się dwoma?? I tabletki ziołowe to ma być rozwiązanie problemu? Zgroza. Każdy kto pracował w opiece wie, że osoba leżąca to pikuś przy agresywnej latającej po nocach demencji . To ta pani w dzień robi przy konia przy dziadku a w nocy za opiekunkę dla demencyjnej szalejącej Niemki? Makabra. Gdybym to na mnie trafiło w 3 dni było by to zgłoszone do odpowiednich instytucji - czy toi polskich czy niemieckich. O tej płaczliwej opiekunce córka chorej powiedziała prawdę,że jest głupia. Z takich miejsc się zjeżdża od razu a nie dokarmia babcię własnym jedzonkiem.

    Odpowiedz
  • Lilianna(2020-07-15 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękuję za ten artykuł, prawda w 100 %. Szkoda, że opiekunki nie mają swoich praw, nikt im nie pomaga. Agencje reklamują się 24h i tak zatrudniają. Kto pracuje 24 h non stop? Tym, co piszą o bajońskich zarobkach proponuję taką pracę na min. 2 miesiące ze wstawaniem w nocy do podopiecznych. Owszem 10 lat temu to były duże pieniądze, ale teraz? U nas drożej. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Wyborca(2020-06-12 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Czasem udaje sie trafić na kogoś przyzwoitego ale szybko się przekręca i dostaje się czubka mnie się wydaje ze praca lepsza niż u naszych przyjaciół w Amazonie.

    Odpowiedz
  • adk(2020-06-10 22:39) Zgłoś naruszenie 01

    dobrze, ze jest ten rybek pracy , że kobiety mogą zarobić. Mężczyźni maja gorzej , ich Niemcy nie chcą , jako opiekunów.

    Odpowiedz
  • Aga(2020-05-26 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    A ja Zachęcam do wyjazdu z Centrum Językowm Konik.

    Odpowiedz
  • Dosia(2020-05-21 14:50) Zgłoś naruszenie 10

    Ale bzdury. Lepszych nie czytalam. A ze znajomoscia sytuacji w Niemczech to kiepsko u autora artykulu. A historia o panu podopiecznym ktory pomogl zalatwic firme bylej nauczycielce opiekunce to bajka. Mieszkam w Niemczech ponad 30 lat znm realia zycia.

    Odpowiedz
  • scholcia(2020-05-04 07:13) Zgłoś naruszenie 10

    Usmiałam sie czytając ten artykuł, pracuje w takiej firmie i nic takiego nie ma miejsca i gdy podopieczna mi sie nie podoba mam prawo odmówi i kiedyś tak juz zrobiła. Zarobki nie sa zbytnio wysokie ale duzo wyższe niż średnia krajowa w Polsce. Pozdrawiam osobe ktora napisala ten artykuł i podziwiam jej wyobraźnie ;)

    Odpowiedz
  • Amanda(2020-04-30 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    A ja sobie cenię tę pracę. Wszystko zależy na jaką agencję się trafi. Ja współpracuję z Centrum Językowym Konik - zawsze są dokładnie opisane warunki pracy, wynagrodzenie, są koordynatorzy w kraju, którzy pomagają, gdy pojawia się problem. Szczerze polecam.

    Odpowiedz
  • Ala(2020-03-31 09:34) Zgłoś naruszenie 01

    Ja znalazłam pracę przez Facebooka. Kliknęłam w reklamę Centrum Językowego Konik. Napisałam do nich i podałam swój numer telefomu. Oddzwonili :) I teraz już pracuję dla nich od roku. Bardzo fajne wynagrodzenie oraz dobre warunki współvracy do tego pomoc koordynatora.

    Odpowiedz
  • Betreuerin M.(2020-01-16 18:39) Zgłoś naruszenie 22

    Praca w Niemczech w charakterze Opiekunki to jest atrakcja. Można nieźle zarobić, zwiedzić kraj, poznać niemiecką kulturę i odpocząć oderwać się od naszej biedy. Ważna jest dobra organizacja pracy, uśmiech, empatia i optymizm. Czasami wydaje nam się ze za mało pieniędzy mamy. Byle do przodu :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Daga(2019-12-25 13:39) Zgłoś naruszenie 32

    Po pierwsze w Polsce już nikt nie zarabia 1700 , nawet ja jako młoda miałam 2200 na rękę po drugie w niemczech za pracę 24 h na dobę 7 dni w tygodniu 1100 euro go jest jakiś śmiech totalny,ponury żart grabarza , żadna ukrainka w Polsce by nie pracowała za 1100 zł bez dnia wolnego dzień i noc , ostatnio znajomy chciał opiekunkę z Ukrainy to 4000 netto zaśpiewała, smutne że ukrainki się bardziej szanują od polki z mentalnością niewolnicy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • izka(2019-08-14 13:47) Zgłoś naruszenie 24

    Przecież nie ma obowiązku pracować przez agencje, dla mnie to większa pewność, promedica mnie ani razu nie oszukała na pieniądze, wszystko legalnie. Pojade na czarno i co? Rodzina zapłaci albo i nie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kownacka (2019-08-07 18:50) Zgłoś naruszenie 22

    Nie wiem jak jest w innych agencjach, ale u mnie w laxo care wypierają najlepsze sztelle, jeśli są jakieś większe czy mniejsze problemy to dzwoni się do koordynatorki i ona stara się je rozwiązać. Nie czuję i nigdy nie czułam się jak niewolnica, sama zdecydowałam się na wyjazd, bez przymusu.

    Odpowiedz
  • Lucyna(2019-07-19 09:26) Zgłoś naruszenie 13

    Każdy wyjeżdża na własne życzenie, wiec nie wiem czy można mówić o niewolnicach. Ja od niedawna z arche procare zaczęłam jeździć i umowę do podpisania dostałam w kraju, przynajmniej od początku wiedziałam na czym stoję. Praca czasami jest męcząca, ale jednak w Polsce takich pieniędzy bym nie zarobiła.

    Odpowiedz
  • Urszula (2019-07-15 19:42) Zgłoś naruszenie 32

    Współpracuje z promedica już tyle lat i niewolnicą się nie czuję..

    Odpowiedz
  • przeor_any(2019-07-15 10:20) Zgłoś naruszenie 21

    Ludzie, czego Wy chcecie, czego się czepiacie na litość przenajświętszej !!! Mamy od lat [prawie] czterech "dobrą" zmianę, naczelnika przedniego, premiera łaskawego i szeryfa nieugiętego !! Kraj od wschodu po zachód mleko & miód zalewa, propaganda kurskiego na wizji przysięga, że bezrobocie niższe niż za Kazia Odnowiciela, więc czego ?! Jesteście pazerni, jesteście zachłanni, grabić chcecie tylko do siebie, a gdzie tu interes "dobrej" zmiany, ich pociotków i kuzynów, gdzie zloty cielec dla kleru !! GDZIE ?? Sami chcecie a przecież w piśmie jak byk stoi ; wielbłąd szybciej przez ucho igielne przejdzie aniżeli bogacz do nieba wejdzie !! Chcecie więc zbawienia, wejścia do nieba, czy też teraz żyć w luksusie i jeżdzić Lexusem ?? Widzicie więc że łladza - TA władza - dba o Wasze zbawienie !!

    Odpowiedz