Wywrócili system do góry nogami. Oto pokolenie Z na rynku pracy [PODCAST]

autor: Karolina Nowakowska28.06.2019, 09:00; Aktualizacja: 25.07.2019, 16:32
Zety są bowiem również pewne siebie i swojej wiedzy, ale ponieważ praca nie jest dla nich sensem życia nie mają potrzeby, by to udowadniać.

Zety są bowiem również pewne siebie i swojej wiedzy, ale ponieważ praca nie jest dla nich sensem życia nie mają potrzeby, by to udowadniać.źródło: ShutterStock

Odkąd na rynek pracy weszli millenialsi i wywrócili cały stary system do góry nogami, socjologowie baczną uwagę poświęcają kolejnym pokoleniom wchodzącym na rynek pracy. Sztafeta pokoleń jest też coraz większym wyzwaniem dla HR-owców. Coraz trudniej jest bowiem pogodzić w jednym miejscu pracy tak wiele oczekiwań i stylów życia. Najnowsze wyzwanie to pokolenie Z.Kto to?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Trzy teksty --Inspektor Pracy(2019-06-28 10:32) Zgłoś naruszenie 396

    "Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. nie zdał egzaminu, przegrał wielką sprawę obywatelską, uznając że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas debaty dotyczącej zmian w konstytucji. Prezydent Duda zwrócił uwagę, że jedną z sytuacji, która w ostatnich latach go "uderzyła" był moment, kiedy mimo zdecydowanych protestów ze strony "Solidarności" i innych związków zawodowych, podniesiono wiek emerytalny. "Wbrew polskiemu społeczeństwu, pracownikom, wbrew w moim przekonaniu fundamentalnej zasadzie praw nabytych, bo na co innego ludzie się zgadzali, w momencie, kiedy rozpoczynali swoją karierę zawodową, pracę, budowanie swojego stażu emerytalnego" - dodał." "...Spracowani ludzie po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że emerytury w wieku 60 lat są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie. Sędzia zaprzyjaźnionego dla Tuska TK o tym przeczytał w gwiazdach (bo budżet zbankrutuje) a potem sam poszedł po kase za Urlop którego rzekomo nie umiał w kadencji TK wykorzystać. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski i TK Rzeplinskiego stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy ...Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych " ......."...Wczoraj otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. "Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aass(2019-06-28 12:48) Zgłoś naruszenie 170

    To nie pokolenie takie, czy inne zmieniło rynek pracy, tylko dobra koniunktura i stały wzrost gospodarczy. Te. 5, a nie 20 % bezrobocie i otwarte granice robią swoje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mlkjh(2019-06-28 14:04) Zgłoś naruszenie 160

    Smiech na sali. Przeciez dd wiekow pokolenia sie zmieniaja, zeby przywloac tylko ostatnie stulecie: miedzywojnie, lata wojenne, powojenne, lat 70tych, itd. a tu nadle HR ma nowe zjawisko.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Look7(2019-06-28 20:10) Zgłoś naruszenie 30

    Pokolenie jak pokolenie. Zobaczymy co pokażą. Wojna ?

    Odpowiedz
  • rychu(2019-06-28 23:47) Zgłoś naruszenie 182

    Janusze mają problem bo ludzie z pokolenia Z nie dadzą się tak wykorzystywać jak ludzie wychowani za komuny i w latach 90-tych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pokolenie Pensji Minimalnej(2019-06-29 07:48) Zgłoś naruszenie 131

    Czy jesteś sprzątaczką czy urzędnikiem czy kierowcą czy portierem....to dostajesz pensję minimalną. Nawet w Komunizmie było zróżnicowanie pensji. Teraz jest straszny syf

    Odpowiedz
  • Na razie Pokolenie Z żyje z emerytur rodziców (2019-06-29 10:11) Zgłoś naruszenie 170

    Ale z emerytur Pokolenia Z nie przeżyje już NIKT. !!!!!! ...Kolejne pokolenia zrobią rzeź i rozwalą ten podły kapitalistyczny system gdzie Koncerny puchną od gotówki i stać je na programy kosmiczne ......ale 3/4 populacji Globalnej zyje za Minimalną Krajową czy to USA czy Polska czy Rosja ten sam system wykorzystywania ludzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wywrócili niby co?(2019-06-29 17:22) Zgłoś naruszenie 60

    Co najwyżej miskę ryżu mogą wywrócić...A nie system. Bo za miskę ryżu pracują

    Odpowiedz
  • hahTrzy teksty w odwróconej kolejności -Inspektor (2019-06-30 10:00) Zgłoś naruszenie 370

    ."...Wczoraj otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. tekst 3..."Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„ tekst 2:"...Spracowani ludzie po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że emerytury w wieku 60 lat są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie. Sędzia zaprzyjaźnionego dla Tuska TK o tym przeczytał w gwiazdach (bo budżet zbankrutuje) a potem sam poszedł po kase za Urlop którego rzekomo nie umiał w kadencji TK wykorzystać. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski i TK Rzeplinskiego stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy ...Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych " ..tekst 3;"Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. nie zdał egzaminu, przegrał wielką sprawę obywatelską, uznając że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas debaty dotyczącej zmian w konstytucji. Prezydent Duda zwrócił uwagę, że jedną z sytuacji, która w ostatnich latach go "uderzyła" był moment, kiedy mimo zdecydowanych protestów ze strony "Solidarności" i innych związków zawodowych, podniesiono wiek emerytalny. "Wbrew polskiemu społeczeństwu, pracownikom, wbrew w moim przekonaniu fundamentalnej zasadzie praw nabytych, bo na co innego ludzie się zgadzali, w momencie, kiedy rozpoczynali swoją karierę zawodową, pracę, budowanie swojego stażu emerytalnego" - dodał.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Takie to pokolenie Z(agubione)(2019-07-01 15:27) Zgłoś naruszenie 70

    W wieku 18 lat ukonczylem zawodowke, musialem isc do pracy (jak nie to kolegium) rozpoczalem nauke w technikum wieczorowym. Ponadto czekala mnie perspektywa zasadniczej sluzby wojskowej. Ogarnalem to wszystko. Dzisiaj moja bratanica ma 18 lat jest nieporadna, zyje w basniowym swiecie internetu, ma wlasna logike i gdyby przyszlo jej isc do pracy i do technikum wieczorowego, chyba targneklaby sie na zycie. Jej kolezankie podobne do niej.

    Odpowiedz
  • Ewa(2019-07-02 01:06) Zgłoś naruszenie 71

    Zmienia się tylko data i moda...ludzie z pokolenia Z czy innego maja takie same potrzeby jak my, kasa. Będzie kasa będą chętni do pracy. Nie będzie kasy to o ile firma nie zaproponuje czegoś ekstra lub po prostu dobrej atmosfery to pracowników nie będzie. Młodzi nie wyegzekwują nam pensji. Młodych jest po prostu mniej, miejsc pracy więcej, wiec będą przebierać w ofertach, tym bardziej ze zatrudnienie osoby do 26 roku życia będzie się opłacało. Biada jednak starszym i wykształconym osobom. Tym już tylko opuścić ten kraj pozostanie.

    Odpowiedz