statystyki

Celnicy prawie jak policjanci. Ale „prawie” czyni różnicę

autor: Bożena Wiktorowska05.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 05.06.2019, 08:03
Autorzy projektu podkreślają, że mając na uwadze dziewięciomiesięczny termin, który ustawodawca przewidział na wręczenie aktu mianowania, zasadne jest, aby okres zatrudnienia między 15 września 1999 r. a dniem mianowania był traktowany na równi ze służbą.

Autorzy projektu podkreślają, że mając na uwadze dziewięciomiesięczny termin, który ustawodawca przewidział na wręczenie aktu mianowania, zasadne jest, aby okres zatrudnienia między 15 września 1999 r. a dniem mianowania był traktowany na równi ze służbą.źródło: ShutterStock

Tylko funkcjonariusze Służby Celnej lub Służby Celno-Skarbowej przy przechodzeniu na emeryturę będą musieli udowodnić co najmniej pięć lat służby przy wykonywaniu zadań policyjnych. Takiego warunku nie musi spełniać żadna formacja mundurowa.

Wczoraj do konsultacji został właśnie skierowany rządowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji. Zakłada, że wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych będą nabywać prawo do emerytury bez względu na wiek pod warunkiem spełnienia wymagań stażowych. Nowe zasady będą dotyczyć osób, które wstąpiły do służby po 31 grudnia 2012 r. Będą one musiały udowodnić, że mają na koncie 25 lat służby. Wyjątkiem są celnicy, którzy mają dodatkowy warunek – 5 lat przy wykonywaniu zadań policyjnych.

To rozwiązanie nie podoba się związkowcom. – O spełnieniu tej ostatniej przesłanki decyduje nie ustawa, lecz dyrektor danej izby celnej (a tak naprawdę nie dyrektor, lecz powołana przez niego komisja), bo to on określa zakres obowiązków będących podstawą do uznania tego warunku za spełniony. Prowadzi to do kuriozalnych sytuacji – wyjaśnia DGP Jacek Staniszewski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane