statystyki

Wymówienie nie zawsze z konsultacją

autor: Michał Culepa21.05.2019, 19:00
Sprawa dotyczyła radcy, któremu wypowiedziano terminową umowę o pracę bez podawania przyczyny (kodeks pracy wymaga tego jedynie w przypadku umowy na czas nieokreślony). Były podwładny odwołał się jednak do sądu.

Sprawa dotyczyła radcy, któremu wypowiedziano terminową umowę o pracę bez podawania przyczyny (kodeks pracy wymaga tego jedynie w przypadku umowy na czas nieokreślony). Były podwładny odwołał się jednak do sądu.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie musi konsultować wypowiedzenia umowy radcy prawnego z samorządem radcowskim, jeśli etatowy prawnik jest zatrudniony na czas określony. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła radcy, któremu wypowiedziano terminową umowę o pracę bez podawania przyczyny (kodeks pracy wymaga tego jedynie w przypadku umowy na czas nieokreślony). Były podwładny odwołał się jednak do sądu. Jego zdaniem doszło do naruszenia prawa, pomimo tego że firma dochowała formy pisemnej wypowiedzenia i zastosowała prawidłowe terminy. Powołał się na art. 19 ustawy o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2115 ze zm.).

Zgodnie z nim rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem z radcą przez jednostkę organizacyjną może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (OIRP). Firma tego nie uczyniła, bo uznała, że skoro nie trzeba wskazywać przyczyny wypowiedzenia umowy terminowej, to – w przypadku rozwiązania takiego kontraktu – nie jest też konieczne zasięganie opinii właściwej OIRP. Zatrudniający musiałby bowiem wskazywać wówczas powód wypowiedzenia, a k.p. nie przewiduje takiego obowiązku.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane