Targi pracy w Londynie mają zachęcić Polaków do powrotu z Wielkiej Brytanii, z myślą o nich polskie firmy przygotowały oferty zatrudnienia, które zaprezentują tam w najbliższą niedzielę - mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Wśród firm są, np. Orlen, Polpharma czy Grupa Azoty.

"Niskie bezrobocie; szybki wzrost pensji; wsparcie państwa dla rodzin, m.in. 500 plus na dziecko; jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Europie; zmiana struktury polskiej gospodarki z imitacyjnej na bardziej innowacyjną, wiele nowych inwestycji polskich i zagranicznych firm – to tylko niektóre czynniki, które mogą przekonać Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie do powrotu do kraju i podjęcia pracy w Polsce" - wskazała ambasada powołując się na komunikat Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

"Wciąż jest wiele niewiadomych związanych z brexitem. Polacy mieszkający na Wyspach mogą więc czuć się zaniepokojeni tym, jak będą wyglądały warunki ich pracy i życia. Tymczasem sytuacja na polskim rynku pracy jest najlepsza od lat, a Polska gospodarka rozwija się najszybciej w Europie. To dobry czas na rozważenie powrotu do rodzinnego kraju. W decyzji mogą pomóc organizowane przez nas w Londynie Targi Pracy" – podkreśliła, cytowana w komunikacie, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak przypomniał resort, w marcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,9 proc. Dla porównania w marcu 2015 r. było to 11,5 proc. "W ciągu tych czterech lat liczba osób zarejestrowanych w Urzędach Pracy spadła więc niemal dwukrotnie. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrosło w tym okresie o niemal 700 zł, a w samym tylko 2018 r. aż o 300 zł. Szybko, w porównaniu ze średnią UE oraz z krajami regionu, wzrasta też poziom naszego PKB per capita" - czytamy.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie, podkreśliła, że polski rynek pracy w wielu zawodach należy dziś do pracownika, który ma coraz większy wpływ na warunki pracy, w jakich przychodzi mu pracować. "Przywiązujemy dużą wagę do wspierania rodzin. Dzięki między innymi takim programom jak Rodzina 500+, Dobry Start, Karta Dużej Rodziny czy Maluch+ rodzina stanęła w centrum polityki społecznej państwa" - powiedziała. Według niej to wszystko sprawia, że decyzja o powrocie do Polski może być łatwiejsza. Choć, jak dodała, "powrót po latach z emigracji może napawać niepewnością".

"Bez względu na wiek i sytuację rodzinną wszyscy Polacy powracający do kraju nie zostaną jednak pozostawieni sami sobie" - zadeklarowała.

W targach, jak podano, oferty pracy przedstawią zarówno duże polskie przedsiębiorstwa (np. spółki Skarbu Państwa), jak i firmy międzynarodowe zatrudniające pracowników w Polsce (m.in. z branży medycznej, finansowej, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej). Wśród nich są: Orlen, Budimex, Polpharma, Adamed, Asseco, Credit Suisse, Goldman Sachs, Johnson&Johnson czy LG Chem. W imprezie mają też wziąć udział instytucje związane z krajowym rynkiem pracy.

Targi w Londynie przygotowało MPiT wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Odbędą się one w londyńskim Queen Elizabeth II Centre, będzie im towarzyszyć część konferencyjna - w panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele firm oraz instytucji państwowych.