Czy trener po wyższej szkole sportowej może wykonywać swój zawód w sportach zespołowych bez ograniczeń?

autor: Mec. Marek Stopczyński10.05.2019, 18:30
Przywołany wyrok może mieć daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania polskich związków sportowych w zakresie przyznawania trenerom uprawnień i potwierdzania kwalifikacji do wykonywania zawodu.

Przywołany wyrok może mieć daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania polskich związków sportowych w zakresie przyznawania trenerom uprawnień i potwierdzania kwalifikacji do wykonywania zawodu.źródło: DGP

Regulaminów i zarządzeń związków sportowych nie można traktować jak ustaw, a tylko aktom tej rangi konstytucja przyznaje moc ograniczenia wolności wyboru zawodu. Potwierdził to wyrok sądu apelacyjnego.

C zy trener po wyższej szkole sportowej może wykonywać swój zawód w sportach zespołowych bez ograniczeń? Problem ten pojawił się po wejściu w życie w 2013 r. tzw. ustawy deregulacyjnej (ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, Dz.U. z 2013 r. poz. 829), która w zamierzeniu ministra Jarosława Gowina miała uwolnić wiele zawodów, w tym trenera, od rygorów formalnych związanych z nabyciem uprawnień do jego wykonywania. Część polskich związków sportowych, głównie w grach zespołowych, potraktowała nowelizację ustawy o sporcie jako podstawę do odebrania osobom, które posiadały tytuł trenera II klasy uzyskany na uczelniach sportowych, uprawnień i kwalifikacji do wykonywania zawodu trenera, zmuszając ich do kończenia dodatkowych kursów doszkalających organizowanych przez te związki. Tak uczyniły m.in. Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Polski Związek Piłki Nożnej.

W chwili obecnej art. 41 ustawy o sporcie określa następujące przesłanki bycia trenerem:

„Art. 41 [Kwalifikacje zawodowe w sporcie]

3. Trenerem lub instruktorem sportu w sportach, w których działają polskie związki sportowe, może być osoba, która:

1) ukończyła 18 lat;

2) posiada co najmniej wykształcenie średnie;

3) posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu;

4) Nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46–50, lub określone w rozdziale XIX, XXIII, z wyjątkiem art. 192 i art. 193, rozdziale XXV i XXVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.)”.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane