statystyki

Policjant ze złą reputacją wróci do służby

autor: Bożena Wiktorowska08.04.2019, 10:34; Aktualizacja: 08.04.2019, 10:34
policja policjant

W czasie postępowania wyjaśniającego okazało się, że nie można w sposób jednoznaczny prześledzić, co się faktycznie wydarzyło na komendzie.źródło: ShutterStock

Powodem zajęcia się sprawą przez NSA był niekorzystny dla policji wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Sędziowie uznali, że decyzja o zwolnieniu funkcjonariusza ze służby została wydana z naruszeniem prawa. Komendant bowiem jako podstawę wskazał art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm).

Zgodnie z nim policjanta można zwolnić w przypadku popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli jest ono oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie.

W tym przypadku powodem usunięcia były wydarzenia, które rozegrały się w komendzie podczas nocnego dyżuru. W czasie awantury wywołanej przez agresywnego zatrzymanego, który wcześniej pobił trzy osoby – oskarżony, na polecenie przełożonego, użył tzw. przymusu bezpośredniego i kilkanaście razy uderzył zatrzymanego pałką służbową. Zdaniem komendanta policjant przekroczył swoje uprawnienia.

Podkreślił, że na podstawie wówczas obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z 7 września 1990 r. w sprawie określenia przypadków oraz warunków i sposobów użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego (Dz.U. nr 70, poz. 410), taka forma była możliwa wyłącznie w przypadku odpierania czynnej napaści, pokonywania czynnego oporu lub przeciwdziałaniu niszczeniu mienia. Tu do takiej sytuacji nie doszło, a policjant powinien podważyć polecenie przełożonego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane