statystyki

Policjant ze złą reputacją wróci do służby

autor: Bożena Wiktorowska08.04.2019, 10:34; Aktualizacja: 08.04.2019, 10:34
policja policjant

W czasie postępowania wyjaśniającego okazało się, że nie można w sposób jednoznaczny prześledzić, co się faktycznie wydarzyło na komendzie.źródło: ShutterStock

Powodem zajęcia się sprawą przez NSA był niekorzystny dla policji wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Sędziowie uznali, że decyzja o zwolnieniu funkcjonariusza ze służby została wydana z naruszeniem prawa. Komendant bowiem jako podstawę wskazał art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm).

Zgodnie z nim policjanta można zwolnić w przypadku popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli jest ono oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie.

W tym przypadku powodem usunięcia były wydarzenia, które rozegrały się w komendzie podczas nocnego dyżuru. W czasie awantury wywołanej przez agresywnego zatrzymanego, który wcześniej pobił trzy osoby – oskarżony, na polecenie przełożonego, użył tzw. przymusu bezpośredniego i kilkanaście razy uderzył zatrzymanego pałką służbową. Zdaniem komendanta policjant przekroczył swoje uprawnienia.

Podkreślił, że na podstawie wówczas obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z 7 września 1990 r. w sprawie określenia przypadków oraz warunków i sposobów użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego (Dz.U. nr 70, poz. 410), taka forma była możliwa wyłącznie w przypadku odpierania czynnej napaści, pokonywania czynnego oporu lub przeciwdziałaniu niszczeniu mienia. Tu do takiej sytuacji nie doszło, a policjant powinien podważyć polecenie przełożonego.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane