statystyki

Bezrobotni bez profilowania. Będzie łatwiej znaleźć im pracę

autor: Michalina Topolewska03.04.2019, 07:00; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:42
praca, rekrutacja, bezrobotny

Etap legislacyjny. Ustawa przyjęta przez rządźródło: ShutterStock

Od połowy czerwca powiatowe urzędy pracy (PUP) będą mogły bardziej elastycznie aktywizować osoby szukające zatrudnienia. Umożliwi to likwidacja profilowania. Rezygnacje z wykonywania tej czynności zakłada projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 ze zm.), który wczoraj przyjął rząd.

Profilowanie bezrobotnych zostało wprowadzone do przepisów w maju 2014 r. i polega na tym, że są oni dzieleni na trzy grupy. Pierwszym profilem pomocy są obejmowani bezrobotni aktywni i samodzielni, którzy w zasadzie potrzebują jedynie pośrednictwa pracy, czyli propozycji zatrudnienia. Do drugiego profilu trafiają osoby wymagające intensywnego wsparcia, które mogą korzystać ze wszystkich form aktywizacji zawodowej przewidzianych w ustawie. Trzeci profil pomocy jest przeznaczony dla bezrobotnych najbardziej oddalonych od rynku pracy, zagrożonych wykluczeniem społecznym, przy czym wobec nich pośredniak mógł stosować ograniczoną pulę instrumentów, np. programy specjalne czy skierowanie do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy.

Profile ograniczały stosowanie różnych form pomocy szukającym zatrudnienia


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Elunia(2019-04-05 02:57) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ktoś chce pa racować to szuka cały rok i nie patrzy że to sezon a zarzuty do urzędu śmiechu warte a co koleś robił caly rok?dla facetów pracy full jeśli ktoś chce pracować a poleżeć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ja34(2019-04-04 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    Od połowy czerwca? Zaraz koniec roku szkolnego, wakacje, i co potem zrobic z dzieckiem? Nawet wyjazd na kolonie nie załatwi sprawy bo zazwyczaj są to wyjazdy 10-12 dniowe! We wakacje, to mnożą się ci, co potrzebują pracowników na zastęstwo, bo urlopy się zaczynają...niech się w nos ugryzą. A co Urzędy Pracy robiły przez cały rok?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane