statystyki

Przy wymierzaniu nagany pracodawca musi wykazać się skrupulatnością

autor: Paulina Szewioła30.04.2019, 07:30
W ocenie sądu w niniejszej sprawie nie zachowano wymogu zawiadomienia pracownika na piśmie o zastosowanej karze. Powódce wręczono jedynie wydruk komputerowy, który nie był przez nikogo podpisany.

W ocenie sądu w niniejszej sprawie nie zachowano wymogu zawiadomienia pracownika na piśmie o zastosowanej karze. Powódce wręczono jedynie wydruk komputerowy, który nie był przez nikogo podpisany.źródło: ShutterStock

Przygotowanie przez pracodawcę pisma zawiadamiające pracownika o nałożeniu na niego kary porządkowej jeszcze przed rozmową z zainteresowanym narusza obowiązek wysłuchania – uznał Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Sprawa dotyczyła kobiety, która otrzymała od pracodawcy karę porządkową nagany. Została ona na nią nałożona za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Dyrektor szkoły, w której pracowała, po jej powrocie do pracy zaprosił ją do gabinetu i poprosił o wyjaśnienie przyczyny absencji. Miał już wcześniej przygotowany wydruk komputerowy zawierający zawiadomienie o zastosowaniu wobec niej nagany za nieprzestrzeganie porządku pracy. Pismo to wręczył jej bez podpisu.

Kobieta złożyła sprzeciw. Argumentowała, że nie miała możliwości złożenia wyjaśnień, i wskazywała, że pismo nie było podpisane.

Pracodawca nie uwzględnił sprzeciwu i sprawa trafiła do sądu. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim przychylił się do jej żądania i uchylił karę porządkową.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane