PPK dla cudzoziemców i Polaków pracujących za granicą

autor: dr Marcin Wojewódka14.03.2019, 10:32; Aktualizacja: 14.03.2019, 12:44
dokumenty

Określenie pracownik delegowany oznacza pracownika, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego UE niż tego, w którym zwyczajowo pracuje.źródło: ShutterStock

Przepisy o pracowniczych planach kapitałowych nie dzielą uczestników ze względu na obywatelstwo. Znaczenia nie będzie miało nawet wykonywanie pracy w naszym kraju, a jedynie podleganie polskim ubezpieczeniom społecznym.

Obowiązek dokonywania wpłat na PPK za cudzoziemców to kolejny przykład, że obywatelstwo pracownika ma coraz mniejsze znaczenie. Zasady uczestnictwa w planie kapitałowym są bowiem takie same i dla Polaków, i dla obcokrajowców. Ale to może oznaczać kilka praktycznych problemów: – W jakim języku powinny być sporządzone dokumenty dotyczące PPK? Czy rezygnacja z uczestnictwa musi być sporządzona po polsku? W końcu przepisy nie wymagają wprost użycia języka polskiego – mówią pracodawcy.

No i jak potraktować cudzoziemca, który wykonuje pracę na rzecz firmy w Polsce, ale przedstawił zaświadczenie A1 o podleganiu ubezpieczeniom w innym kraju? Okazuje się, że taka osoba nie może uczestniczyć w PPK i oszczędzać w ten sposób. Podobna zasada będzie obowiązywała w drugą stronę – praca poza granicami Polski pozwoli na uczestnictwo w PPK, o ile pracownik będzie legitymował się formularzem A1 wystawionym przez ZUS.

Wprowadzane od 2019 r. pracownicze plany kapitałowe (dalej: PPK) są, jak twierdzi strona rządowa, adresowane do ponad 11 mln osób świadczących pracę na podstawie różnych tytułów prawnych. Są to m.in. pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę, niektórzy zleceniobiorcy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, a także członkowie rad nadzorczych. Biorąc pod uwagę globalizację gospodarki, a co za tym idzie – otwartość granic, pracodawcy mogą mieć wątpliwości dotyczące chociażby języka, w jakim powinna być sporządzona umowa o przystąpieniu do PPK z obcokrajowcem, który świadczy pracę na ich rzecz w Polsce. Pytania związane z PPK mogą pojawić się także w przypadku firm delegujących do pracy za granicą.

Jak Polak


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • aha(2019-03-14 12:14) Zgłoś naruszenie 10

  Czym się różni oszustwo i kradzież w wykonaniu zwykłego człowieka a wykonaniu rządzących? Bezkarnością. Zwykły złodziej i oszust będzie siedział to kwestia czasu. Twórcy OFE, ustaw podatkowych lub będący w najstarszej legalnej mafii świata - dostaną pomniki i będą o nich śpiewać - co nam np. ks. Jankowski, Bury, Ogień a z żyjących Ojczulek, biskupi, księża i ludzie dojnej zmiany udowodnili. Poprzednie ekipy też brały ale mniej.

  Odpowiedz
 • Renulka(2019-03-15 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ja to się tak zastanawiam czy Polak zawsze musi tylko krytykować? Może tak spróbować się wdrożyć w to PPK poczytać https://www.mojeppk.pl/ Zobaczyć przykładem innych krajów jak takie twór dział. W Wielkiej Brytanii to się całkiem sprawdza . Ludzie w taki sposób odkładają pieniądze na przyszłość. Swoją emeryturę sobie wypracujemy a te środki będziemy mieć dodatkowe.Jeszcze powiększone o to co dopłaci pracodawca i państwo.

  Odpowiedz
 • Ela(2019-03-15 20:36) Zgłoś naruszenie 10

  pracę za granicą trzeba dobrze ogarnąć, ja robię to przez otto bo mam pewność że mnie nikt nie wykiwa, a warunki są tu pewne

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Trevis(2019-03-21 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Wyjeżdżałem z OTTO do Niemiec, odpowiednie warunki i kasa super

  Odpowiedz
 • piotr(2019-04-09 15:29) Zgłoś naruszenie 00

  widomo za granica lepsza kasa. pracowalem z otto w jumbo, zarobilem sobie na dobra podroz

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane