statystyki

Pracownicy Wód Polskich wciąż czekają na pieniądze. Apelują, aby PGW WP przeprowadziło rewaloryzację wynagrodzeń

autor: Jakub Pawłowski07.02.2019, 11:26; Aktualizacja: 07.02.2019, 11:26
Przedstawiciele Wód Polskich przekonują, że poprawa sytuacji finasnowej pracowników jest priorytetem.

Przedstawiciele Wód Polskich przekonują, że poprawa sytuacji finasnowej pracowników jest priorytetem.źródło: ShutterStock

Mimo zapowiedzi wzrostu wynagrodzeń i kontynuacji dialogu w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie (PGW WP) wciąż trwa impas między pracownikami a władzami rządowego regulatora. Ci pierwsi domagają się podwyżek i apelują o zaangażowanie w sprawę premiera. Rządzący przekonują z kolei, że wykonali już płacowy krok do przodu. Pracownicy mają bowiem otrzymać po ok. 500 zł podwyżki.

Obietnice padły na spotkaniu, w którym uczestniczyli przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda, minister Marek Gróbarczyk, prezes Wód Polskich Przemysław Daca i przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa Zbigniew Kuszlewicz.

Mimo to, jak udało się nam ustalić, pieniędzy na kontach związkowców dalej nie widać. Jak informuje nas Arkadiusz Kubiaczyk, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Gospodarki Wodnej, „Solidarność” sformułowała 12 postulatów oraz wystąpiła o pilne wyznaczenie terminu kolejnego spotkania z ministrem Gróbarczykiem, w którym weźmie udział również przedstawiciel premiera. – Mamy nadzieję, że na deklaracjach się nie zakończy i będą one początkiem negocjacji płacowych, których efektem końcowym będzie podpisanie stosownych uzgodnień – mówi Kubiaczyk.

– Po stagnacji trwającej od 2016 r. deklaracje o wzroście płac uważamy za ważne. To odsuwa problem odejść z pracy, ale tylko na pewien czas. Pracownicy spółki oczekują, że w II półroczu nastąpi druga transza podwyżki, która wyrówna dysproporcje między średnią płacą w gospodarce a tą w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. Mam nadzieję, że nie będą to deklaracje polityczne, obliczone tylko na uspokojenie sytuacji – mówi Marcin Jacewicz, członek ZRG NSZZ „S” i członek KZ NSZZ „S” Wód Polskich.

Związkowcy podkreślają jednak, że nadal między średnią płacą w gospodarce a tą w Wodach jest przepaść i wynosi ona około 1300 zł. Akcentują też, że przekazane z ministerstwa środki budżetowe nie mogą pozostać w wyłącznej gestii dyrektorów oddziałów.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Anastazja(2019-02-07 12:55) Zgłoś naruszenie 90

  Ktoś nam napisał, że wystarczy przyobiecać a dać już nie trzeba. Przysłowie jak najbardziej adekwatne do sytuacji nie wszystkich pracowników WP, tylko tych o niższych stanowiskach i zarobkach poniżej 3k. To około 95% pracowników. Pozostałe 5% ma się dobrze i znakomicie opowiada bajki społeczeństwu i tym 95%.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PRACOWNICY PGW WP (2019-02-08 20:20) Zgłoś naruszenie 70

  Tylko kiedy?Proszę podać kwoty i terminy tych niby znaczących podwyżek!

  Odpowiedz
 • Viki(2019-02-14 07:18) Zgłoś naruszenie 00

  W tamtym roku też wszem i wobec zostało ogłoszone przez Panią Premier że pracownicy Wod Polskich otrzymali po 850 zł, zaczął się szum że ceny wody rosną bo urzędnicy dostali kasę a żadnych podwyżek nie było. Teraz pewnie też nie dostaną, ale w eter poszło że dostali i wszyscy wierzą tylko na kontach nie ma.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zdziwiony do kwadratu(2019-02-08 13:41) Zgłoś naruszenie 00

  do autora: Jakuba Pawłowskiego: 1.) (...) Rządzący przekonują z kolei, że wykonali już płacowy krok do przodu. Pracownicy mają bowiem otrzymać po ok. 500 zł podwyżki.(...) wykonali już

  Odpowiedz
 • alaias11(2019-02-08 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  do autora Jakuba Pawłowskiego: 1 cytat (...) Rządzący przekonują z kolei, że wykonali już płacowy krok do przodu. Pracownicy mają bowiem otrzymać po ok. 500 zł podwyżki.(...) wykonali już

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane