Konieczny ścisły związek z rozwiązaniem umowy

autor: Paulina Szewioła07.02.2019, 20:00
dokument, podpis, biuro, praca

W uzasadnieniu decyzji wskazał, że przywołany przepis rozporządzenia ma zastosowanie w sytuacji, gdy jedyną przyczyną wypłaty przez pracodawcę odszkodowania jest ustanie zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie wypłacane w związku z brakiem oferty ponownego zatrudnienia jest oskładkowane.

Sprawa dotyczy mężczyzny zatrudnionego w jednej ze spółek. Umowa o pracę została z nim rozwiązana za porozumieniem stron w związku z objęciem przez niego funkcji członka zarządu w innej spółce tego samego holdingu. Pracodawca zobowiązał się jednak złożyć mu w ciągu siedmiu dni od daty zakończenia współpracy z nowym podmiotem ofertę ponownego zatrudnienia. Zobowiązanie było obwarowane terminem, po którym wygasało. Natomiast w przypadku jego niewykonania spółka miała wypłacić pracownikowi odszkodowanie w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia brutto. Pracownik po jakimś czasie rozwiązał umowę z nowym pracodawcą, a poprzedni nie przedstawił mu oferty zatrudnienia, ale zdecydował się wypłacić odszkodowanie.

Powstała jednak wątpliwość, czy rekompensatę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tej osoby. Zdaniem spółki – nie.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) podstawy wymiaru składek nie stanowią odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane