Ułatwienie realizacji praktyki religijnej: Przerwy na modlitwę oraz zwolnienia od pracy w święta dla zleceniobiorców

autor: Łukasz Guza06.02.2019, 11:40; Aktualizacja: 06.02.2019, 12:20
kwalifikacje rozmowa szef pracownik

Artykuł 8 tej ustawy wprost zakazuje dyskryminacji ze względu na religię, wyznanie lub światopogląd (w zakresie warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej).źródło: ShutterStock

Rzecznik rekomenduje zmiany, które ułatwiałyby realizowanie praktyk religijnych. Chodzi m.in. o korzystanie z przerw na modlitwę oraz zwolnienia od pracy w święta dla zleceniobiorców.

Zamiast jednej, godzinnej przerwy na spożycie obiadu lub załatwienie spraw osobistych pracownik mógłby korzystać z kilku krótszych przerw, które mógłby przeznaczyć np. na modlitwę. Prawo do wnioskowania o zwolnienie od pracy na obchodzenie świąt (które nie są ustawowo wolne) powinno przysługiwać nie tylko pracownikom, ale też np. samozatrudnionym i zleceniobiorcom. Takie rekomendacje zmian w prawie przedstawił dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. W raporcie „Równe traktowanie ze względu na wyznanie w zatrudnieniu. Analiza i zalecenia” wskazuje, że nierówne traktowanie odczuwają zarówno przedstawiciele wyznań mniejszościowych (prawosławni, żydzi, muzułmanie), jak i katolickiego, zdecydowanie dominującego w Polsce.

– Niebezpieczeństwo dyskryminacji wzrasta tam, gdzie pracownik ujawnia w miejscu pracy swoje zaangażowanie religijne i podkreśla w widoczny sposób swoją identyfikację wyznaniową – podkreśla RPO.

Szersze prawo

Raport zawiera diagnozę w zakresie możliwości realizowania praktyk religijnych przez pracowników oraz zalecenia co do zmian – legislacyjnych i edukacyjnych (promujących działania antydyskryminacyjne). Zmiany w prawie miałyby objąć modyfikację kodeksu pracy oraz ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1153). Ta pierwsza dotyczyłaby art. 141 k.p., zgodnie z którym pracodawca może wprowadzić jedną przerwę (niewliczaną do czasu pracy), nieprzekraczającą 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Ustala się ją w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy (albo w umowie, jeśli pracodawca nie jest objęty układem lub nie musi wydawać regulaminu). Zdaniem RPO dzięki wprowadzeniu zasady, że pracownik może się ubiegać o kilka krótkich przerw, łącznie nieprzekraczających godziny dziennie, mógłby łatwiej realizować swoje praktyki religijne. Dotyczy to w szczególności wymogu codziennej modlitwy (np. wyznawcy islamu powinni modlić się pięciokrotnie w ciągu dnia).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Yaaroo(2019-02-06 16:06) Zgłoś naruszenie 124

  To teraz wszyscy będą walić głową w dywanik, albo klepać paciorki różańca. Praca to nie miejsce na religijne praktyki. Wszystkie dni wolne wynikające z kalendarza katolickiego powinny zostać usunięte i zastąpione dodatkowymi dniami urlopu. Wtedy wszyscy pracownicy będą równi i sami pokażą jak im zależy na wolnym w Boże Ciało czy Matki Boskiej Zielnej.

  Odpowiedz
 • bee(2019-02-06 15:41) Zgłoś naruszenie 108

  To nie rząd walczy z chrześcijaństwem, to chrześcijaństwo w habitach walczy ze społeczeństwem kiedy się da i jak się da. Zaczyna od prawa bicia dzieci, kobiet. No i uczynienia z kobiet naczyń do rozrodu w przypadku jakiegokolwiek zapłodnienia. Za to wszystko płaci suweren wierzący i niewierzący.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-06 14:13) Zgłoś naruszenie 63

  Zaczyna się ... Kolejna faza , tak de facto ... I POmyśleć : Riecznik Praw UBywatelskich , taki gorliwy ... Jakby POlski van Klajsteren nam się kluł ... Naocznie .

  Odpowiedz
 • echo(2019-02-06 13:22) Zgłoś naruszenie 128

  Ciąg dalszy walki z chrześcijaństwem.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-02-06 13:03) Zgłoś naruszenie 32

  Może należałoby mniej radykalnie.? Bo np. muzułmanie mają Ramadan, który trwa wiele dni..... 😁

  Odpowiedz
 • Xyz(2019-02-06 12:24) Zgłoś naruszenie 53

  Towarzysz bodnar rzecznik radykalnego ****** taniej siły roboczej na budowach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane