statystyki

Jolanta Itrich-Drabarek: Liczy się nie tylko wynagrodzenie, lecz także etos służby cywilnej

autor: Artur Radwan10.02.2019, 17:00
Jolanta Itrich-Drabarek: Jeśli mowa o czynnikach pozapłacowych, to karnet na basen już nie wystarczy. Dzisiaj pracownicy, a szczególnie profesjonaliści, szukają pracy, która zapewnia nie tylko wysokie płace, lecz także przyjazną atmosferę. Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie.

Jolanta Itrich-Drabarek: Jeśli mowa o czynnikach pozapłacowych, to karnet na basen już nie wystarczy. Dzisiaj pracownicy, a szczególnie profesjonaliści, szukają pracy, która zapewnia nie tylko wysokie płace, lecz także przyjazną atmosferę. Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie.źródło: ShutterStock

- Dzisiaj pracownicy, a szczególnie profesjonaliści, szukają pracy, która zapewnia nie tylko wysokie płace, lecz także przyjazną atmosferę. Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie. - mówi w wywiadzie prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek z Instytutu Nauk Politycznych UW, były członek Rady Służby Cywilnej.

W tym roku dopiero po 10 latach odmrożono kwotę bazową w służbie cywilnej. Podwyższono ją o 2, 3 proc. Dlaczego każdy rząd oszczędza na fachowcach?

Jolanta Itrich-Drabarek: Rządzący w Polsce po 1989 r. ciągle nie oswoili się z sytuacją, że pracownicy i urzędnicy służby cywilnej to fachowcy. Ciągle wpisują się w retorykę, w której biurokracja jest synonimem nieudolności, korupcji, bezduszności i niekompetencji. Tak naprawdę tworzy się błędne koło. Politycy potwierdzają przy każdej okazji, że administracja wymaga cięć budżetowych, a ludzie w niej zatrudnieni nie są dobrze przygotowani do wykonywania swojej pracy. Przedsiębiorcy uważają, że biurokracja niszczy ich wolność i przedsiębiorczość, a płace urzędników są nieadekwatne do włożonej pracy. Media opisują jedynie negatywne przypadki zachowań urzędniczych. Przeciętni obywatele mający kontakt z administracją krytykują ją, bo napotykają na niezrozumiałe przepisy i niekompetentne osoby.

Czy w służbie cywilnej powinny istnieć kwota bazowa i system mnożnikowy?


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Janusz(2019-02-10 17:24) Zgłoś naruszenie 391

    Po 10 latach pracy w służbie cywilnej zarabiałem 2100 na rękę. Pożegnałem się bo więcej płacą w Biedronce. Etosem się nie płaci w sklepie. Płaci się złotówkami. Jeśli ktoś chce specjalistę za 2 tysiące to niech się obudzi. Administracja stawia wysokie wymagania a w zamian nie daje NIC. Słaba pensja, pogarda obywateli, brednie o tym jak istotna jest praca urzędnika i życzenia wysłane e-mailem z okazji dnia służby cywilnej. Dzięki, postoję. Po zwolnieniu żyje się mi lepiej. Polecam wszystkim rzucić to bagno.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • goya(2019-02-10 19:32) Zgłoś naruszenie 291

    Po 18 latach rzuciłem ten etos.Zarabiałem netto 2139, razem z 13 pensją, nagrodami ( średnio po 250 zł na kwartał :-) zarabiałem ok 2400 netto. Złożyłem aplikację o nową pracę. Pracodawca był podejrzliwy - wiadomo - urzędas. Na początek dał mi pensję 3200 netto, po pół roku zarabiam 4000 netto mc.. Myślę, że nie potrzeba komentarza.

    Odpowiedz
  • Skończył się czas myślenia, trzeba działać (2019-02-10 20:12) Zgłoś naruszenie 290

    Ja również nie mogę uwierzyć jak nisko może upaść służba cywilna w której nie ma znaczenia jakość wykonywanej pracy, oddanie dla naszego kraju a wyłącznie znajomości. Jak masz dobre "plecy" masz dobry mnożnik, dobre nagrody dodatkowe premie a bez tego goła pensja. Znaczna większość naszych rządzących, w tym szef służby cywilnej w mojej ocenie mają w wielkim poważaniu taką służbę gdzie po 10 latach braku podwyżek kwota bazowa wzrosła o 43 zł. Ile przez ten czas podrożała żywność, mieszkania, media, paliwa. Policja, wojsko, kas dostały podwyżki po 655zl a my resztki w wysokości 43zł. Jest to druzgocące, ponieważ nikt ani ze starych pracowników z solidną wiedzą ale i młodzi nie chcą pracować za jałmużnę. Jaki etos, etos to był w II RP gdzie urzędnicy byli szanowani ale i dobrze opłacani. Obecnie tylko rządzący karmią nas hasłami z których nic iptymistycznego nie wynika. Proszę zewrzyjmy szeregi od inspekcji, straży, przez urzędy wojewódzkie, centralne ministerstwa i pokażmy naszą siłę. Proszę o wsparcie prawdziwe a nie izuloryczne związków zawodowych począwszy od Solidarności przez OPZZ a skończywszy na lokalnych organizacjach skończywszy, zakończcie debaty, dyskusje i zacznijcie działać ponieważ za kilka lat już nie będzie kogo bronić a staczającą się na dno służbę cywilną będzie można zlikwidować. Pomyślcie o przyszłości, o naszym kraju jaki przygotowujemy dla naszych dzieci i wnuków. Mam nadzieję iż tym razem analogicznie jak nauczyciele wreszcie się zjednoczymy. Proszę na zakończenie o utworzenie jednych związków zawodowych dla całej służby cywilnej, ponieważ w jedności siła.

    Odpowiedz
  • bujdy na resorach(2019-02-10 21:05) Zgłoś naruszenie 270

    Praca w administracji państwowej - to DNO. Bujdy o etosie i przyjaznej atmosferze. :))) Praca tak zorganizowana, że przerasta możliwości każdego. Mętne przepisy, ciągłe ataki na urzędników i to ze strony tzw. "władzy". Praca niepewna. Administracja państwowa nie oferuje nic co by mogło ściągnąć do pracy ludzi z kwalifikacjami. Jedny na czym żeruje to państwo, to grupa ludzi, która szukała tam w latach 90-tych ucieczki przed bezrobociem. Jaki szanujący się inżynier czy prawnik przyszedłby teraz pracować w administracji. Tylko desperacji, albo miłośnicy "władzy".

    Odpowiedz
  • (jeszcze) urzędnik sc(2019-02-10 22:57) Zgłoś naruszenie 230

    "Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie." Jak mnie TAURON wezwie do zapłaty za zaległy rachunek za prąd, bo moja podwyżka dumnie prezentowana w mediach przez rząd, NIE STARCZY na pokrycie stuzłotowej miesięcznej opłaty, to w odpowiedzi zaproponuję, że zapłacę im ETOSEM PRACY W SŁUŻBIE CYWILNEJ.

    Odpowiedz
  • Ardaszir(2019-02-10 21:23) Zgłoś naruszenie 210

    Po 8 latach pracy rzucam SC. Możliwości rozwoju już tu wyczerpałem, znikome szansę na awans, zamrożone płace, rotacja pracowników. Starczy.

    Odpowiedz
  • kogo ty chcesz w konia zrobić?(2019-02-10 21:12) Zgłoś naruszenie 200

    Liczy się kasa, bo z etosu to się teraz nawet koń śmieje. Pieniądze pokazują, z jakim szacunkiem państwo traktuje swoich pracowników. Skoro etos to taka wartość, to niech premier z prezydentem oraz prezes NBP pracują za 2200 zł plus etos.

    Odpowiedz
  • Były urzędnik SC (2019-02-10 20:05) Zgłoś naruszenie 170

    Po 12 latach pracy w Ministerstwie zarabialam 4000 netto plus premie co kwartał lub co pół roku po 10 000 brutto. Rzuciłam robotę. Nie warto być już urzędnikiem mianowanym SC. Wyższe wykształcenie, kilka języków obcych, a w zamian brak szacunku pracodawcy, niekompetentni partyjni dyrektorzy, mobbing (nie ma się komu poskarzyc, sami swoi). Co miesiąc zwalnia się 6 osób a w ich miejsce przyjmowany jest jeden dyrektor- pewnie za te pieniądze, które się właśnie zwolnili. Pozdrawiam z sektora prywatnego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T2000(2019-02-11 07:55) Zgłoś naruszenie 160

    ETOS, ETOS - w imię ETOSU nie mogę strajkować i nie mogę dorabiać, nie mogę mieć poglądów politycznych w zamian za 2,3 podwyżki = około 50 brutto - nie dziękuję!!

    Odpowiedz
  • r(2019-02-11 07:27) Zgłoś naruszenie 140

    Idziesz na kontrolę, a tam nawet sprzątaczka bez etosu zarabia więcej niż wykwalifikowany urzędnik. Przy pomocy pieniędzy państwo pokazuje jaki szacunek żywi do swoich pracowników.

    Odpowiedz
  • Ewo(2019-02-11 07:58) Zgłoś naruszenie 112

    Ob. W tym problem że ci bystrzy już uciekli. Zostały tylko : 1. Matki utrzymywane przez mężów. 2 absolwenci którzy dostali pierwszą pracę 3 osoby w wieku przed emerytalnym 4 niedorajdy życiowe 5 znajomi królika ze świetnymi pensjami. PAŃSTWO TEORETYCZNE.

    Odpowiedz
  • Mianowany(2019-02-11 10:21) Zgłoś naruszenie 80

    W styczniu też złożyłem papiery na zewnątrz i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jest oczywiście tu frakcja twierdząca, że trzeba walczyć o lepsze warunki, a nie zmieniać pracę, ale ja głosowanie nogami uważam za najskuteczniejsze sposób poprawy warunków bytowych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aleks(2019-02-11 09:32) Zgłoś naruszenie 60

    Jeszcze daleko do realizacji tych hasel:"jaka placa taka praca" badz "oni udaja ze nam placa, a my udajemy ze pracujemy" ... ale niedlugo juz slowo stanie sie faktem, bo coraz wiecej "malp w tym cyrku", a za malo "oblsugi" . Tylko czekac na kolejny "escape room", czy "swieze padłe miesko"... bo to co jest "stanem patologicznym" powoli staje sie "normalnoscia" - tak bylo z palacymi sie smietniskami, a teraz pozary nikogo nie dziwia... Za to spoleczenstwo placi krocie zeby pokryc koszty akcji strazakow, czy zakazu importu miesa wolowego z Polski.

    Odpowiedz
  • Ob.(2019-02-10 23:55) Zgłoś naruszenie 510

    Jeśli naprawdę jesteście fachowcami i znacie języki obce, to co wy tam jeszcze robicie za te pieniądze. Odwagi w szukaniu pracy, przecież pracując w obecnym miejscu już możecie jej szukać. Ja znając swoją wartość i wyjątkowość dłużej jak 2 lata za takie pieniadze. bym nie pracowała, to nie wolontariat. Dobrze , że zaczynacie myśleć nad sensem swojej pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz