statystyki

Jolanta Itrich-Drabarek: Liczy się nie tylko wynagrodzenie, lecz także etos służby cywilnej

autor: Artur Radwan10.02.2019, 17:00
Jolanta Itrich-Drabarek: Jeśli mowa o czynnikach pozapłacowych, to karnet na basen już nie wystarczy. Dzisiaj pracownicy, a szczególnie profesjonaliści, szukają pracy, która zapewnia nie tylko wysokie płace, lecz także przyjazną atmosferę. Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie.

Jolanta Itrich-Drabarek: Jeśli mowa o czynnikach pozapłacowych, to karnet na basen już nie wystarczy. Dzisiaj pracownicy, a szczególnie profesjonaliści, szukają pracy, która zapewnia nie tylko wysokie płace, lecz także przyjazną atmosferę. Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie.źródło: ShutterStock

- Dzisiaj pracownicy, a szczególnie profesjonaliści, szukają pracy, która zapewnia nie tylko wysokie płace, lecz także przyjazną atmosferę. Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie. - mówi w wywiadzie prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek z Instytutu Nauk Politycznych UW, były członek Rady Służby Cywilnej.

W tym roku dopiero po 10 latach odmrożono kwotę bazową w służbie cywilnej. Podwyższono ją o 2, 3 proc. Dlaczego każdy rząd oszczędza na fachowcach?

Jolanta Itrich-Drabarek: Rządzący w Polsce po 1989 r. ciągle nie oswoili się z sytuacją, że pracownicy i urzędnicy służby cywilnej to fachowcy. Ciągle wpisują się w retorykę, w której biurokracja jest synonimem nieudolności, korupcji, bezduszności i niekompetencji. Tak naprawdę tworzy się błędne koło. Politycy potwierdzają przy każdej okazji, że administracja wymaga cięć budżetowych, a ludzie w niej zatrudnieni nie są dobrze przygotowani do wykonywania swojej pracy. Przedsiębiorcy uważają, że biurokracja niszczy ich wolność i przedsiębiorczość, a płace urzędników są nieadekwatne do włożonej pracy. Media opisują jedynie negatywne przypadki zachowań urzędniczych. Przeciętni obywatele mający kontakt z administracją krytykują ją, bo napotykają na niezrozumiałe przepisy i niekompetentne osoby.

Czy w służbie cywilnej powinny istnieć kwota bazowa i system mnożnikowy?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Janusz(2019-02-10 17:24) Zgłoś naruszenie 391

    Po 10 latach pracy w służbie cywilnej zarabiałem 2100 na rękę. Pożegnałem się bo więcej płacą w Biedronce. Etosem się nie płaci w sklepie. Płaci się złotówkami. Jeśli ktoś chce specjalistę za 2 tysiące to niech się obudzi. Administracja stawia wysokie wymagania a w zamian nie daje NIC. Słaba pensja, pogarda obywateli, brednie o tym jak istotna jest praca urzędnika i życzenia wysłane e-mailem z okazji dnia służby cywilnej. Dzięki, postoję. Po zwolnieniu żyje się mi lepiej. Polecam wszystkim rzucić to bagno.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • goya(2019-02-10 19:32) Zgłoś naruszenie 291

    Po 18 latach rzuciłem ten etos.Zarabiałem netto 2139, razem z 13 pensją, nagrodami ( średnio po 250 zł na kwartał :-) zarabiałem ok 2400 netto. Złożyłem aplikację o nową pracę. Pracodawca był podejrzliwy - wiadomo - urzędas. Na początek dał mi pensję 3200 netto, po pół roku zarabiam 4000 netto mc.. Myślę, że nie potrzeba komentarza.

    Odpowiedz
  • Skończył się czas myślenia, trzeba działać (2019-02-10 20:12) Zgłoś naruszenie 290

    Ja również nie mogę uwierzyć jak nisko może upaść służba cywilna w której nie ma znaczenia jakość wykonywanej pracy, oddanie dla naszego kraju a wyłącznie znajomości. Jak masz dobre "plecy" masz dobry mnożnik, dobre nagrody dodatkowe premie a bez tego goła pensja. Znaczna większość naszych rządzących, w tym szef służby cywilnej w mojej ocenie mają w wielkim poważaniu taką służbę gdzie po 10 latach braku podwyżek kwota bazowa wzrosła o 43 zł. Ile przez ten czas podrożała żywność, mieszkania, media, paliwa. Policja, wojsko, kas dostały podwyżki po 655zl a my resztki w wysokości 43zł. Jest to druzgocące, ponieważ nikt ani ze starych pracowników z solidną wiedzą ale i młodzi nie chcą pracować za jałmużnę. Jaki etos, etos to był w II RP gdzie urzędnicy byli szanowani ale i dobrze opłacani. Obecnie tylko rządzący karmią nas hasłami z których nic iptymistycznego nie wynika. Proszę zewrzyjmy szeregi od inspekcji, straży, przez urzędy wojewódzkie, centralne ministerstwa i pokażmy naszą siłę. Proszę o wsparcie prawdziwe a nie izuloryczne związków zawodowych począwszy od Solidarności przez OPZZ a skończywszy na lokalnych organizacjach skończywszy, zakończcie debaty, dyskusje i zacznijcie działać ponieważ za kilka lat już nie będzie kogo bronić a staczającą się na dno służbę cywilną będzie można zlikwidować. Pomyślcie o przyszłości, o naszym kraju jaki przygotowujemy dla naszych dzieci i wnuków. Mam nadzieję iż tym razem analogicznie jak nauczyciele wreszcie się zjednoczymy. Proszę na zakończenie o utworzenie jednych związków zawodowych dla całej służby cywilnej, ponieważ w jedności siła.

    Odpowiedz
  • bujdy na resorach(2019-02-10 21:05) Zgłoś naruszenie 270

    Praca w administracji państwowej - to DNO. Bujdy o etosie i przyjaznej atmosferze. :))) Praca tak zorganizowana, że przerasta możliwości każdego. Mętne przepisy, ciągłe ataki na urzędników i to ze strony tzw. "władzy". Praca niepewna. Administracja państwowa nie oferuje nic co by mogło ściągnąć do pracy ludzi z kwalifikacjami. Jedny na czym żeruje to państwo, to grupa ludzi, która szukała tam w latach 90-tych ucieczki przed bezrobociem. Jaki szanujący się inżynier czy prawnik przyszedłby teraz pracować w administracji. Tylko desperacji, albo miłośnicy "władzy".

    Odpowiedz
  • (jeszcze) urzędnik sc(2019-02-10 22:57) Zgłoś naruszenie 230

    "Etos służby cywilnej opiera się na poczuciu przynależności do elitarnej grupy, która ma poczucie własnej wartości i wyjątkowości oraz wywiera wpływ na najważniejsze decyzje i procesy w państwie." Jak mnie TAURON wezwie do zapłaty za zaległy rachunek za prąd, bo moja podwyżka dumnie prezentowana w mediach przez rząd, NIE STARCZY na pokrycie stuzłotowej miesięcznej opłaty, to w odpowiedzi zaproponuję, że zapłacę im ETOSEM PRACY W SŁUŻBIE CYWILNEJ.

    Odpowiedz
  • Ardaszir(2019-02-10 21:23) Zgłoś naruszenie 210

    Po 8 latach pracy rzucam SC. Możliwości rozwoju już tu wyczerpałem, znikome szansę na awans, zamrożone płace, rotacja pracowników. Starczy.

    Odpowiedz
  • kogo ty chcesz w konia zrobić?(2019-02-10 21:12) Zgłoś naruszenie 200

    Liczy się kasa, bo z etosu to się teraz nawet koń śmieje. Pieniądze pokazują, z jakim szacunkiem państwo traktuje swoich pracowników. Skoro etos to taka wartość, to niech premier z prezydentem oraz prezes NBP pracują za 2200 zł plus etos.

    Odpowiedz
  • Były urzędnik SC (2019-02-10 20:05) Zgłoś naruszenie 170

    Po 12 latach pracy w Ministerstwie zarabialam 4000 netto plus premie co kwartał lub co pół roku po 10 000 brutto. Rzuciłam robotę. Nie warto być już urzędnikiem mianowanym SC. Wyższe wykształcenie, kilka języków obcych, a w zamian brak szacunku pracodawcy, niekompetentni partyjni dyrektorzy, mobbing (nie ma się komu poskarzyc, sami swoi). Co miesiąc zwalnia się 6 osób a w ich miejsce przyjmowany jest jeden dyrektor- pewnie za te pieniądze, które się właśnie zwolnili. Pozdrawiam z sektora prywatnego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T2000(2019-02-11 07:55) Zgłoś naruszenie 160

    ETOS, ETOS - w imię ETOSU nie mogę strajkować i nie mogę dorabiać, nie mogę mieć poglądów politycznych w zamian za 2,3 podwyżki = około 50 brutto - nie dziękuję!!

    Odpowiedz
  • r(2019-02-11 07:27) Zgłoś naruszenie 140

    Idziesz na kontrolę, a tam nawet sprzątaczka bez etosu zarabia więcej niż wykwalifikowany urzędnik. Przy pomocy pieniędzy państwo pokazuje jaki szacunek żywi do swoich pracowników.

    Odpowiedz
  • Ewo(2019-02-11 07:58) Zgłoś naruszenie 112

    Ob. W tym problem że ci bystrzy już uciekli. Zostały tylko : 1. Matki utrzymywane przez mężów. 2 absolwenci którzy dostali pierwszą pracę 3 osoby w wieku przed emerytalnym 4 niedorajdy życiowe 5 znajomi królika ze świetnymi pensjami. PAŃSTWO TEORETYCZNE.

    Odpowiedz
  • Mianowany(2019-02-11 10:21) Zgłoś naruszenie 80

    W styczniu też złożyłem papiery na zewnątrz i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jest oczywiście tu frakcja twierdząca, że trzeba walczyć o lepsze warunki, a nie zmieniać pracę, ale ja głosowanie nogami uważam za najskuteczniejsze sposób poprawy warunków bytowych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aleks(2019-02-11 09:32) Zgłoś naruszenie 60

    Jeszcze daleko do realizacji tych hasel:"jaka placa taka praca" badz "oni udaja ze nam placa, a my udajemy ze pracujemy" ... ale niedlugo juz slowo stanie sie faktem, bo coraz wiecej "malp w tym cyrku", a za malo "oblsugi" . Tylko czekac na kolejny "escape room", czy "swieze padłe miesko"... bo to co jest "stanem patologicznym" powoli staje sie "normalnoscia" - tak bylo z palacymi sie smietniskami, a teraz pozary nikogo nie dziwia... Za to spoleczenstwo placi krocie zeby pokryc koszty akcji strazakow, czy zakazu importu miesa wolowego z Polski.

    Odpowiedz
  • Ob.(2019-02-10 23:55) Zgłoś naruszenie 510

    Jeśli naprawdę jesteście fachowcami i znacie języki obce, to co wy tam jeszcze robicie za te pieniądze. Odwagi w szukaniu pracy, przecież pracując w obecnym miejscu już możecie jej szukać. Ja znając swoją wartość i wyjątkowość dłużej jak 2 lata za takie pieniadze. bym nie pracowała, to nie wolontariat. Dobrze , że zaczynacie myśleć nad sensem swojej pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz