statystyki

Chądzyński: Bieg z przeszkodami po wyborcze głosy

autor: Marek Chądzyński02.01.2019, 07:44; Aktualizacja: 02.01.2019, 08:28
Marek Chądzyński

Marek Chądzyńskiźródło: DGP
autor zdjęcia: fot. Bartlomiej Molga

Tegoroczna kampania przed wyborami do Sejmu będzie licytacją planów zwiększania zarobków. Trzeba przyznać, że zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska dość trafnie rozpoznały problem. Polska ma kłopot z nierównościami płacowymi, o czym świadczą choćby dane OECD. Pensje niższe od średniej krajowej rosną wolniej niż najwyższe zarobki. Jeśli jeszcze dodać do tego, że w statystykach udziału płac w PKB wleczemy się w ogonie Unii Europejskiej, widać, że nasi rodacy mogą mieć rację, sądząc, że zarabiają zbyt mało w stosunku do tego, ile pracują.

Politycy, rozpoczynając rywalizację pomysłami na podwyżki płac, chcą zapewne odpowiedzieć na tego typu społeczne nastroje. Praca ma się bardziej opłacać. Takie „dopieszczanie” pracujących może mieć kilka zalet, np. zachęcać do podejmowania legalnego zatrudnienia przez tych, którzy dziś lawirują gdzieś na pograniczu oficjalnej gospodarki i szarej strefy. Jeśli wychodzimy z założenia, że przed wyborami ludziom trzeba coś dać, to ma też sens stwierdzenie, że przy stosunkowo niskim poziomie aktywności zawodowej stymulowanie wzrostu płac jest lepszym wyjściem niż kolejne zwiększanie transferów socjalnych. Bo nawet jeśli rozdawanie pieniędzy w postaci jakichś dodatków nie pozbawia firm pracowników, to im też zapewne nie pomaga specjalnie w ich pozyskiwaniu.

Zanim jednak główni polityczni rywale staną w blokach startowych do wyścigu o pracownicze dusze, muszą sobie uświadomić, że nie będzie to sprint, tylko raczej bieg z przeszkodami na dystansie trudnym dziś do sprecyzowania.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane