Miejsce zamieszkania ważne dla delegowanych

autor: Łukasz Guza22.11.2018, 08:08; Aktualizacja: 22.11.2018, 09:00
dokument, podpis, biuro, praca

Sprawa, którą rozpatrywał TSUE, dotyczyła pracownika z Bułgarii, zatrudnionego od 16 września 2016 r.źródło: ShutterStock

Pracownik delegowany jest objęty prawem właściwym dla siedziby pracodawcy delegującego, nawet jeśli przed podjęciem zatrudnienia nie był ubezpieczony. Wystarczy, że w tym czasie mieszkał w tym kraju. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 października 2018 r.

Sprawa, którą rozpatrywał TSUE, dotyczyła pracownika z Bułgarii, zatrudnionego od 16 września 2016 r. Wcześniej miał przerwę w wykonywaniu pracy zarobkowej (ostatni stosunek pracy zakończył 1 marca 2015 r.). W dniach 26 września – 6 października 2016 r. firma oddelegowała go do pracy w Wielkiej Brytanii, a następnie – 25 października 2016 r. – rozwiązała z nim umowę.

Były już pracodawca wystąpił do urzędu ds. rozliczeń przychodów publicznych o wydanie zaświadczenia A1 potwierdzającego, że w trakcie oddelegowania wobec zatrudnionego miało zastosowania ustawodawstwo bułgarskie (a nie ewentualnie brytyjskie). Firma wskazała w swoim wniosku m.in., że były podwładny został zatrudniony w celu oddelegowania oraz że w jego trakcie pozostawał on jej pracownikiem, był przez nią wynagradzany i korzystał z ubezpieczenia społecznego obejmującego ryzyka związane ze zdrowiem. Urząd odmówił jednak wydania zaświadczenia. 


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane