statystyki

Problem z nadgodzinami żołnierzy: Wojskowi nie mogą rozliczyć dłuższej służby

autor: Artur Radwan26.09.2018, 07:42; Aktualizacja: 26.09.2018, 09:35
W interpelacji pojawia się też pytanie, dlaczego żołnierzowi za dodatkową służbę nie są proponowane inne rozwiązania, np. wypłata dodatkowego uposażenia, co ma miejsce w przypadku kodeksu pracy.

W interpelacji pojawia się też pytanie, dlaczego żołnierzowi za dodatkową służbę nie są proponowane inne rozwiązania, np. wypłata dodatkowego uposażenia, co ma miejsce w przypadku kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

W przepisach jest luka, która uderza w żołnierzy zawodowych. Resort obrony narodowej zapowiada, że przyjrzy się problemowi.

Zgodnie z par. 8 ust. 1 rozporządzenia ministra obrony narodowej z 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U. nr 122 poz. 786 ze zm.), wojskowemu, który na polecenie dowódcy jednostki wykonywał zadania służbowe w wymiarze przekraczającym w danym tygodniu czas służby, należy udzielić wolnego w tym samym wymiarze. Nadgodziny powinny zostać odebrane w kolejnym tygodniu, ale nie później niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. Jeśli żołnierzowi nie uda się tego zrobić w tym terminie, (np. z uzasadnionych względów służbowych lub osobistych), może je odebrać w kolejnych czterech, ale już nie później. Maksymalnie ma więc na to osiem miesięcy.

Uzasadnione przeszkody


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane