statystyki

Zatrudniający na umowie cywilnoprawnej nie będzie odpowiadał za łamanie praw pracowniczych

autor: Michał Culepa24.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 24.09.2018, 08:54
SN zwrócił też uwagę, że w k.k. pojawia się już pojęcie zatrudnionego i jest ono inaczej rozumiane niż pojęcie pracownika.

SN zwrócił też uwagę, że w k.k. pojawia się już pojęcie zatrudnionego i jest ono inaczej rozumiane niż pojęcie pracownika.źródło: ShutterStock

Zatrudniający osoby na umowy śmieciowe nie będzie odpowiadał za łamanie ich praw na podstawie kodeksu karnego.

Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego, który zajmował się pytaniem prawnym skierowanym do Sądu w Dąbrowie Górniczej. Sprawa dotyczyła Mieczysława W., który będąc zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, złożył na swojego pracodawcę doniesienie do prokuratury. Wskazał w nim, że umowa, którą wykonuje, jest w istocie umową o pracę, a spółka, która go zatrudnia, uporczywie i umyślnie narusza jego uprawnienia jako pracownika. Jest to przestępstwo z art. 218 par. 1a kodeksu karnego, zagrożone grzywną, a nawet karą 2 lat pozbawienia wolności.

Prowadząca sprawę Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej odmówiła wszczęcia postępowania. Stwierdziła, że firma nie mogła popełnić tego przestępstwa, bo poszkodowany formalnie nie był pracownikiem – miał podpisaną jedynie umowę o dzieło.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Łukasz (2018-09-25 11:59) Zgłoś naruszenie 20

    Tytuł artykułu wprowadza w błąd, co nie powinno mieć miejsca. Uchwała SN z dnia 20 września 2018 r., sygn. I KZP 5/18, jest jednoznaczna : zakresem art. 218 § 1a k.k. objęte są tylko osoby będące pracownikami w rozumieniu art. 2 k.p. i art. 22 § 1 i § 1[1] k.p., a więc osoby zatrudnione na warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, niezależnie od nazwy zawartej przez strony umowy; ustaleń w tym zakresie dokonuje w procesie karnym sąd, zgodnie z zasadą jurysdykcyjnej samodzielności wyrażoną w art. 8 § 1 k.p.k. Nie wystarczy zatem zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej, aby uniknąć w ten sposób odpowiedzialności karnej za naruszenie praw pracowniczych. Nie rozumiem, skąd się w ogóle wziął taki tytuł i podtytuł artykułu i kto go zaaprobował. Czy autor artykułu rozumie treść uchwały SN?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane