statystyki

TSUE: Zwolnienie za powtórne zawarcie małżeństwa po rozwodzie jest bezprawne

autor: Paulina Szewioła12.09.2018, 07:19; Aktualizacja: 12.09.2018, 07:23
Wymóg, aby ordynator będący katolikiem przestrzegał nierozwiązywalnego charakteru małżeństwa, nie powinien stanowić wymogu zawodowego.

Wymóg, aby ordynator będący katolikiem przestrzegał nierozwiązywalnego charakteru małżeństwa, nie powinien stanowić wymogu zawodowego.źródło: ShutterStock

Zwolnienie ordynatora ze względu na powtórne zawarcie małżeństwa po rozwodzie może stanowić zabronioną dyskryminację ze względu na religię – uznał wczoraj TSUE.

Sprawa dotyczy mężczyzny (katolika), który był ordynatorem jednego z oddziałów szpitala katolickiego w Düsseldorfie w Niemczech. Placówka jest prowadzona przez niemiecką spółkę pod kontrolą arcybiskupa Kolonii. Po tym jak mężczyzna po cywilnym rozwodzie z pierwszą żoną ponownie się ożenił (jego pierwsze małżeństwo nie zostało unieważnione przez Kościół), rozwiązano z nim umowę o pracę.

Argumentowano, że przez zawarcie nieważnego z punktu widzenia prawa kanonicznego małżeństwa lekarz rażąco nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

Zgodnie bowiem z zasadami ustalonymi przez arcybiskupa Kolonii życie osobiste pracowników kościelnych, którzy wykonują obowiązki kierownicze (jak np. ordynator oddziału), musi odzwierciedlać zasady wiary katolickiej i moralności. W związku z powyższym zawarcie nieważnego w świetle zasad wiary i porządku prawnego Kościoła małżeństwa zostało uznane za poważne naruszenie obowiązku lojalności, które usprawiedliwia zwolnienie.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane