W Polsce brakuje 6,3 tys. funkcjonariuszy. W dodatku więcej z nich odchodzi ze służby, niż do niej wstępuje. Z najnowszych danych Komendy Głównej Policji, do których dotarliśmy, wynika, że od stycznia do lipca przyjęto 1804 osoby, a zwolniło się 2822 policjantów. Najgorzej jest w Katowicach, gdzie odeszło 351 mundurowych (przyjęto 175).
We Wrocławiu zwolniły się 284 osoby, a na ich miejsce przyjęto 121. Najwięcej wakatów jest w Komendzie Stołecznej Policji (9,76 proc.), w KWP w Szczecinie (9,57 proc.) i w KWP w Łodzi (8,69 proc.). 2 października w Warszawie odbędzie się manifestacja służb mundurowych. Protestujący domagają się podwyżek.
Jutro Komitet Protestacyjny Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych przedstawi szczegóły planowanej manifestacji. 2 października do Warszawy przyjadą policjanci, strażacy, pogranicznicy, celnicy oraz funkcjonariusze Służby Więziennej. Protestujący domagają się podwyżki o 650 zł, odmrożenia waloryzacji płac, 30 dni chorobowego płatnego w 100 proc., zmian w systemie emerytalnym oraz płatnych godzin nadliczbowych.