statystyki

Realny kapitał na inwestycje w kompetencje pracowników

autor: Paulina Szewioła24.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 24.07.2018, 07:58
Pieniędzy na koncie FPK nie będzie można gromadzić w nieskończoność

Pieniędzy na koncie FPK nie będzie można gromadzić w nieskończonośćźródło: ShutterStock

Utworzenie Funduszu Podnoszenia Kompetencji (FPK) poprzez pozostawienie w firmie części składki przeznaczanej dotychczas na Fundusz Pracy, zakłada propozycja przedstawiona wczoraj przez Konfederację Lewiatan.

– Konsultowany obecnie projekt ustawy o rynku pracy ma zastąpić nowelizowany wielokrotnie akt o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oba dokumenty mocno się od siebie nie różnią. A jednak realia dotyczące zatrudnienia przez ostatnie lata bardzo się zmieniły – podkreśla Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. Jak wyjaśnia, w momencie, kiedy powstawała obowiązująca ustawa, było wysokie bezrobocie i rynek pracodawcy. – Obecnie jest rekordowo niski wskaźnik bezrobocia, które ma cały czas maleć. Przyczyną tego jest prognozowany wzrost gospodarczy oraz trendy demograficzne. W związku z powyższym uważamy, że projekt nie uwzględnia wielu ważnych kwestii, które powinny zostać wzięte pod uwagę przy planowaniu działań na rzecz promocji zatrudnienia – wskazuje.

Jak podkreśla, jedną z nich jest problematyka podnoszenia kompetencji pracowników. Jest to o tyle ważne, że dziś wiele branż odczuwa brak wykwalifikowanej kadry, co hamuje rozwój przedsiębiorstw.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane