statystyki

Realny kapitał na inwestycje w kompetencje pracowników

autor: Paulina Szewioła24.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 24.07.2018, 07:58
Pieniędzy na koncie FPK nie będzie można gromadzić w nieskończoność

Pieniędzy na koncie FPK nie będzie można gromadzić w nieskończonośćźródło: ShutterStock

Utworzenie Funduszu Podnoszenia Kompetencji (FPK) poprzez pozostawienie w firmie części składki przeznaczanej dotychczas na Fundusz Pracy, zakłada propozycja przedstawiona wczoraj przez Konfederację Lewiatan.

– Konsultowany obecnie projekt ustawy o rynku pracy ma zastąpić nowelizowany wielokrotnie akt o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oba dokumenty mocno się od siebie nie różnią. A jednak realia dotyczące zatrudnienia przez ostatnie lata bardzo się zmieniły – podkreśla Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. Jak wyjaśnia, w momencie, kiedy powstawała obowiązująca ustawa, było wysokie bezrobocie i rynek pracodawcy. – Obecnie jest rekordowo niski wskaźnik bezrobocia, które ma cały czas maleć. Przyczyną tego jest prognozowany wzrost gospodarczy oraz trendy demograficzne. W związku z powyższym uważamy, że projekt nie uwzględnia wielu ważnych kwestii, które powinny zostać wzięte pod uwagę przy planowaniu działań na rzecz promocji zatrudnienia – wskazuje.

Jak podkreśla, jedną z nich jest problematyka podnoszenia kompetencji pracowników. Jest to o tyle ważne, że dziś wiele branż odczuwa brak wykwalifikowanej kadry, co hamuje rozwój przedsiębiorstw.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane