Rząd wprowadza ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Celem jest także to, aby wiązali się z naszym krajem na dłużej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozmawia z władzami Filipin na temat sprowadzenia stamtąd pracowników. – Chodzi o nawiązanie współpracy dwustronnej. Filipińczykom zależy na tym, by osoby, które przyjeżdżałyby do pracy, miały zagwarantowaną pracę, mieszkanie itd. – mówi wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. I dodaje, że podobną umowę z Filipinami, na podstawie której przez agencję pracy sprowadzane są opiekunki osób starszych, ma Holandia.
Także w przypadku Polski chodziłoby głównie o osoby zajmujące się opieką nad starszymi osobami. Miałyby do nas przyjeżdżać i pracować na podstawie zezwoleń. Władze Filipin chcą jednak gwarancji dla swoich obywateli ze strony naszego państwa. Resort pracy analizuje, czy zatrudnienie pilotowałyby wojewódzkie czy powiatowe urzędy pracy. Jest także do rozwiązania kwestia, jak byliby zatrudniani: bezpośrednio u danego pracodawcy czy pośrednikiem miałby być urząd czy agencje pracy.
Rozpoczęcie rozmów z rządem Filipin to jedna z nielicznych prób otwarcia polskiego rynku pracy na nowy kierunek imigracji. Na razie nie ma mowy o ułatwieniach dla innych narodowości. Jak zauważa Stanisław Szwed, były propozycje pracodawców, aby do listy państw, z których przybysze mogą pracować u nas na podstawie oświadczenia (jak obywatele sześciu państw byłego ZSRR, m.in. Ukrainy Białorusi czy Mołdawii) dołączyć obywateli Nepalu i, Wietnamu. Ale na razie, mimo poparcia pomysłu przez resort inwestycji i rozwoju, zielonego światła dla poszerzenia listy nie ma. – Zmiany w wykazie z naszego punktu widzenia byłyby lepsze, ale rozumiem, że może to budzić zastrzeżenia. Widać, że resort rodziny i pracy idzie w kierunku umów dwustronnych i kontyngentów – ocenia Paweł Chorąży, wiceminister inwestycji i rozwoju.