statystyki

Podwyżki dla ratowników medycznych: Pracownicy mają dostać 800 zł dodatku do wynagrodzenia

autor: Agata Szczepańska07.06.2018, 07:48; Aktualizacja: 07.06.2018, 09:35
Ratownicy, choć zawiesili protest, godząc się na dodatek w takiej wysokości, mieli nadzieję wynegocjować z czasem kwoty, jakie przyznano pielęgniarkom w ramach tzw. zembalowego

Ratownicy, choć zawiesili protest, godząc się na dodatek w takiej wysokości, mieli nadzieję wynegocjować z czasem kwoty, jakie przyznano pielęgniarkom w ramach tzw. zembalowegoźródło: Bloomberg

Od przyszłego roku pracownicy systemu ratownictwa medycznegomają dostawać 800 zł dodatku do wynagrodzenia– zakłada projekt ustawy o działalności leczniczej, przygotowany przez resort zdrowia. Ratownicy są zaskoczeni, bo nikt z nimi tego nie konsultował.

Podwyżki dla ratowników to problematyczna kwestia, niezałatwiona od zeszłego roku. Prowadzili oni wtedy protest, zakończony porozumieniem, na mocy którego mieli otrzymać, niezależnie od formy zatrudnienia, dodatkowo 400 zł brutto od lipca i kolejne 400 zł od stycznia br. Nie wszyscy dostali obiecane pieniądze.

Problemów nie było w przypadku pracowników pogotowia – środki na podwyżki dla nich wygospodarowali wojewodowie. Jednak koszty wypłat dla ratowników zatrudnionych w szpitalach (w tym również na szpitalnych oddziałach ratunkowych) mieli pokryć ich szefowie, ze zwiększonych kontraktów. Wielu z nich jednak uznało, że nie ma ku temu podstawy prawnej.

Po tym, jak ratownicze związki zagroziły kolejnym protestem, resort pod koniec marca przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które usankcjonować ma dodatki dla ratowników zatrudnionych w szpitalach. Argumentowano, że wykonują oni podobne zadania jak pielęgniarki, zatem tę sprawę należy uregulować w analogiczny sposób. Natomiast kwestię dodatków dla pracowników systemu ratownictwa (do którego zaliczają się również SOR-y) uregulować ma nowelizowana ustawa o działalności leczniczej.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • smerfetka(2018-09-29 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest żadna PODWYŻKA !, tylko DODATEK do wypłaty. Mogli by dodać te pieniądze do stawki, rząd się zmieni i DODATEK zabiorą :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane