statystyki

RODO: Pracodawca skontroluje służbowy komputer i telefon

autor: Łukasz Guza24.05.2018, 07:27; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:17
Monitoring e-maili nie będzie mógł naruszać tajemnicy korespondencji i innych dóbr osobistych zatrudnionego.

Monitoring e-maili nie będzie mógł naruszać tajemnicy korespondencji i innych dóbr osobistych zatrudnionego.źródło: ShutterStock

Od jutra zaczną obowiązywać regulacje dotyczące stosowania monitoringu w miejscu pracy. Firma sprawdzi m.in. elektroniczną korespondencję zatrudnionego.

Pracodawca będzie mógł wprowadzić monitoring e-maili, komputerów, telefonów i samochodów (za pośrednictwem systemu GPS). Wystarczy, że poinformuje o tym pracowników na dwa tygodnie przed uruchomieniem nadzoru, a cele, zakres i sposób kontroli określi w układzie zbiorowym, regulaminie lub obwieszczeniu. Tak wynika z ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych, która wejdzie w życie 25 maja. Nowelizuje ona m.in. kodeks pracy. Dzięki wchodzącym w życie zmianom zatrudniający nie będą mieli już wątpliwości co do zasad monitorowania.

– W praktyce przepisy te sankcjonują rozwiązania, które już funkcjonują w firmach. Pracodawcy będą jednak mogli się teraz opierać na twardych regułach, a nie dotychczasowej praktyce – tłumaczy dr Dominika Dörre-Kolasa, radca prawny i partner w kancelarii Raczkowski Paruch.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Maciek(2018-05-24 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Jakbyście mieli problem we wdrożeniu RODO to polecam http://www.odoblog.pl/ Masa praktycznych informacji

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane