statystyki

Trzynastki w Wodach Polskich przed Wielkanocą

autor: Jakub Pawłowski26.03.2018, 07:53; Aktualizacja: 26.03.2018, 08:30
Wciąż nie jest jednak pewne, kto ostatecznie będzie musiał sięgnąć do kieszeni: samorządy czy administracja rządowa.

Wciąż nie jest jednak pewne, kto ostatecznie będzie musiał sięgnąć do kieszeni: samorządy czy administracja rządowa.źródło: ShutterStock

Nowo powstałemu Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie i samorządom udało się wypracować kompromis w sprawie wypłat zaległych dodatkowych rocznych wynagrodzeń. To dobra wiadomość dla ponad 2,5 tys. pracowników PGW WP.

Przypomnijmy, że do końca ubiegłego roku byli oni zatrudnieni w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych lub wojewódzkich zarządach melioracji i urządzeń wodnych, a na mocy art. 542 nowelizacji ustawy – Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566 ze zm.) stali się od 1 stycznia pracownikami Wód Polskich.

Wątpliwości wokół tego, kto ma uregulować należne im wypłaty, pojawiały się od początku reformy. Były też jedną z problematycznych kwestii, którą mocno akcentowali zatrudnieni w PGW WP związkowcy z NSZZ „Solidarność”. Podczas rozmów dotyczących warunków pracy zwracali uwagę na nagminne przypadki niewypłacania trzynastych pensji przez organy samorządowe.

Prezes PGW WP Przemysław Daca zwrócił się do marszałków z prośbą o uregulowanie sprawy. W wystosowanym do nich liście z 16 lutego podkreślał, że prawo do trzynastek mogą ustalić wyłącznie organy samorządu. – To marszałkowie województw, a w szczególności powołani przez nich likwidatorzy zarządów melioracji dysponują odpowiednią dokumentacją płacową – przekonywał. Zwracał też uwagę, że środki na wynagrodzenia powinny być zabezpieczone w budżetach urzędów marszałkowskich.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane