Zmiany w kodeksie pracy: Koniec zwolnień w kilka minut. W małych firmach ekstra pieniądze za szybsze rozstanie z pracownikiem

autor: Patrycjo Otto09.03.2018, 07:11; Aktualizacja: 09.03.2018, 11:00
zwolnienie, praca

Pracodawcy uważają, że nowe przepisy wywołają spore zamieszanie dla prowadzących działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Lada dzień komisja kodyfikacyjna prawa pracy przedstawi długo wyczekiwany projekt nowego kodeksu pracy. Już wiemy, że prawdziwa rewolucja nastąpi w przepisach dotyczących wypowiadania umów o pracę. Prawdopodobnie czeka nas koniec zwolnień w kilka minut. A dla małych firm – możliwość wykupu od niewygodnych relacji z pracownikami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • Emeryt(2018-03-10 04:15) Zgłoś naruszenie 33

    Teraz dopiero mamy KOMUNE. A ja juz na emeryturze....

    Odpowiedz
  • sera(2018-03-10 00:15) Zgłoś naruszenie 08

    ciuralla ciuralla TANIE-TAXI.COM TANIE TAXI WARSZAWA TANIE-TAXI.COM TANIE TAXI WARSZAWA Tanio tylko 1,30zł/km 666-666-651 Najtańsza taksówka w Warszawie

    Odpowiedz
  • Nimrod(2018-03-09 23:14) Zgłoś naruszenie 107

    Biedni ci pracodawcy jak cholera...Placa pracownikom najnizsza krajowa a pozniej robia wielka łaskę,ze placa premię uznaniowa.Premia jest lewa czyli nielegalna i pracodawca rznie panstwo na podatkach.Pracownik ma g... do powiedzenia.Nawet jak rzeczywiscie zachoruje,to traci polowe pensji (czyli lewą premie uznaniowa) i 20%z minimalnej pensji oficjalnej. W tym czasie pracodawca zyje jak ksiaze,zmienia samochody co rok,kupuje apartamenty sobie,dzieciom...jezdzi kilka raxy w roku na urlopy(bo jest zapracowany jak cholera).A jego pracownicy?Moga sobie do sanatorium pojechac.Od zarania dziejow Polak wyzyskiwal Polaka i okradal go jak tylko mogl...wiec darujcie sobie ta troske o pracodawcow.Kiedys (rok temu)pewien znany ekonomista powiedzial...ze jezeli pracodawca w obecnych czasach nie potrafi zaplacic pracownikowi 2 tys.na rękę legalnie...nie powinien prowadzic intrtresow.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ha Ha Ha Ha(2018-03-09 20:06) Zgłoś naruszenie 172

    Przecież to są takie głvpoty, że ręce opadają. Cały ten kodeks brzmi jak żart na prima aprilis. Ciekawe czemu jak czytam te propozycje cały czas mam w głowie przysłowie o małpie z brzytwą. Można zrozumieć, że kilka zmian było potrzebne, ale te propozcyje to są czyste absurdy. To jest jakiś pseudoprawny bełkot, a rozwiązania to może by się spawdzilły jako scenariusz do filmu świnka Pepa.

    Odpowiedz
  • Mk(2018-03-09 16:58) Zgłoś naruszenie 81

    Żeby nie było że będą same dyscyplinarki, sprytny przedsiębiorca znajdzie wyjście z sytuacji żeby pozbyć się niewygodnego pracownika, zamiast usiąść z nim do rozmowy i dogadać się "za porozumieniem stron".

    Odpowiedz
  • Tom(2018-03-09 15:22) Zgłoś naruszenie 178

    Jak kiedyś poinformowałem pracownika, że będzie zwolniony, to na drugi dzień zaczął chorować psychicznie. No i tak sobie chorował przez pół roku.

    Odpowiedz
  • karolina(2018-03-09 14:58) Zgłoś naruszenie 259

    Jak to się dzieje,że pracownik ma zwolnienie lekarskie na zawołanie.Znam przypadek,kiedy pracownica wypowiedziała pracę na początku miesiąca by zyskać 4 miesiące do rozwiązania umowy oświadczając przełożonemu,że teraz będzie chciała"podreperować" swoje zdrowie i w następnym dniu wręczyła 6 dniowe zwolnienie lekarskie.Będzie zabawa w której bierze udział lekarz .Szef spodziewa się dostarczania zwolnień co kilka dni -na kilka dni.Zwolnienia lekarskie od dawna są traktowane jak grożba.Pamiętam jak policjanci obiecali pójść na masowe zwolnienia lekarskie.Kto wreszcie zajmie się tą sprawą i zweryfikuje L4?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • j...(2018-03-09 13:54) Zgłoś naruszenie 95

    hmmm... czyli będziemy mieć prawo niezgodne z prawem unijnym. Nie od wczoraj wiadomo, że aby zwolnić pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę na czas określony, należy jednak podać powód zwolnienia pomimo, że kodeks na ten temat milczy. Rządzący chcą jednak iść o krok dalej i jeszcze bardziej to zagmatwać w majestacie prawa... przecież to jakieś wielkie nieporozumienie.

    Odpowiedz
  • Mmm(2018-03-09 12:38) Zgłoś naruszenie 316

    Co by tu jeszcze z piprzyc!!!!

    Odpowiedz
  • Autor (2018-03-09 12:30) Zgłoś naruszenie 2116

    Sami wybieraliscie w teraz piszczycie nie stać cię na pracownika rób sam spójrz jak ty oszukujesz Państwo a oni teraz muszą zdzierac kasę na to co obiecali 500 plus z czego dawać innym zabierać

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Donata(2018-03-09 12:18) Zgłoś naruszenie 186

    Groch z kapustą - tak ten tekst jest napisany !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asd(2018-03-09 12:16) Zgłoś naruszenie 214

    I co jest najgorsze to że wprowadzą te zmiany z dnia na dzień bez okresu aklimatyzacji czyli jako przedsiębiorca prywatny nic nie możesz zrobić bo tak naprawdę nie wiesz co robić.

    Odpowiedz
  • Polak(2018-03-09 12:08) Zgłoś naruszenie 55

    Tak źyjemy na tym Świecie każdy Marwi sie o siebie czyste zło

    Odpowiedz
  • Aw(2018-03-09 11:10) Zgłoś naruszenie 8629

    Pracodawca prywatny w wolnym kraju powinien mieć prawo zwalniać kogo chce i kiedy chce z zachowaniem zasad zawartych w umowie na którą obie strony przystały.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • radca prawny(2018-03-09 10:39) Zgłoś naruszenie 6310

    Super! Lawinowo wzrosną wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS. Każdy pracownik uprzedzony o zamiarze zwolnienia pójdzie na lewe zwolnienie lekarskie. Idiotyczna zmiana - mówię to jako praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracowniczych sprawach prawnych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zzz(2018-03-09 09:27) Zgłoś naruszenie 106

    Ale ********

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-03-09 08:30) Zgłoś naruszenie 687

    Pracodawcy wielu kategorii. Litania podtypów umowy o pracę. Trudność zatrudniania i trudność zwalniania. Likwidacja urlopów na żądanie. Rozwalenie systemu uzależniającego urlop od wieku i stażu. "Zakład pracy" jako zbiorowość maszyn, ludzi i danych, zamiast "pracodawcy". Przekupywanie za to, by pracownik się zwolnił. Każda kolejna propozycja stoi na głowie.

    Odpowiedz