statystyki

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn. Czy to dobre rozwiązanie?

autor: Tadeusz Bara-Słupski, Agata Czarnacka04.02.2018, 13:00; Aktualizacja: 06.02.2018, 12:07
dyskryminacja, praca

Od początku roku w Islandii zaczęła obowiązywać ustawa o równości płac.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy mają wyrównać zarobki kobiet i mężczyzn w Islandii. Skuteczne prawo czy chybiony ruch?

Od początku roku w Islandii zaczęła obowiązywać ustawa o równości płac. Nowelizacja art. 19 ustawy o równych prawach, przegłosowana przez Althing (parlament) w czerwcu 2017 r., zobowiązuje instytucje publiczne i firmy prywatne do zapewnienia kobietom i mężczyznom równego wynagrodzenia za tę samą pracę. Nowelizacja dotyczy wszystkich pracodawców zatrudniających powyżej 25 osób. Każdy podmiot musi przystosować swoją organizację do tworzenia raportów o statusie wynagrodzeń pracowników w formie zgodnej z systemem Standardu Równych Płac (Equal Pay Standard), koniecznych do pozyskania rządowego certyfikatu świadczącego o spełnieniu wymogów. Najwięksi przedsiębiorcy i instytucje rządowe na wprowadzenie odpowiednich procedur mają czas do końca bieżącego roku. Najmniejsze firmy – do końca 2021 r. Za niedopełnienie tego obowiązku pracodawcy będą obciążani karą w wysokości ok. 50 tys. koron (równowartość 1,7 tys. zł).

Sześć dekad walki

W ostatnim rankingu równości płci Światowego Forum Ekonomicznego Islandia zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając Finlandię, Norwegię, Szwecję i Rwandę. Zestawienie to bierze jednak pod uwagę szereg zmiennych, m.in. dostęp do edukacji. Według wyliczeń OECD sama luka płacowa w Islandii pozostaje jednak na poziomie ok. 10 proc., czyli niższym niż w Stanach Zjednoczonych (19 proc.) lub w Polsce (11 proc.), ale wyższym niż np. we Włoszech (5,5 proc.).

Islandki o finansową równość walczą od blisko 60 lat. W 1958 r. Reykjavik ratyfikował konwencję nr 100 Międzynarodowej Organizacji Pracy (podpisały ją 173 kraje, w tym również Polska), dotyczącą jednakowego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości, lecz do tej pory zobowiązania nie udawało się egzekwować. Pierwsza ustawa nakładająca obowiązek równych płac wprowadzona została w 1961 r. Ustawodawcy wyrażali wtedy nadzieję, że luka płacowa zniknie w ciągu sześciu lat. Legislacja okazała się nieskuteczna, aż w 1975 r. Islandki zorganizowały ogólnokrajowy strajk kobiet, by udowodnić, jak istotna jest ich aktywność zawodowa dla funkcjonowania kraju.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • zimny edek(2018-02-04 15:55) Zgłoś naruszenie 156

    Jak chcą chodzić w spodniach, palić fajki i pić wódkę to niech pracują tak jak mężczyźni. I żądam parytetów we wszystkich zawodach, a nie tylko "derektor" i prezes. Chętnie zobaczę jedną z drugą na budowie przy taczce, wtedy porozmawiamy o równości płci.

    Odpowiedz
  • Marian(2018-02-04 15:17) Zgłoś naruszenie 123

    Na takich samych stanowiskach, wynagrodzenie musi byc jednakowe!!!.

    Odpowiedz
  • jurek1959339(2018-02-04 15:28) Zgłoś naruszenie 78

    Do puki nie zacząłem pracować z mieszanej brygadzie, też byłem przekonany o równości płci. Teraz panie wyliczając setki czynności, które powinien wykonać mężczyzna, gdyż są to prace dla "chłopa" i zupełnie nie mając zamiaru w zamian, zastąpić faceta w pracach lżejszych, zmieniłem zdanie. !0% płacy dla kobiet to i tak za dużo; najpierw niech się leczą z babskiego szowinizmu!

    Odpowiedz
  • sondor(2018-02-04 15:47) Zgłoś naruszenie 64

    No to jeszcze powinni dodać jeden artykuł do tego zarządzenia - wszyscy mają mieć jednakowy wzrost, tych najbardziej odstających od wymiaru skracać lub wydłużać - powiecie głupi przepis, podobny do tych już przyjętych, przykładów podobnie głupich nawet i w Polsce nie brakuje - ot taka już fantazja ludzi!!!

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-02-04 14:01) Zgłoś naruszenie 59

    W młodości byłem przekonany do równości płci. Teraz uważam, że zadania i predyspozycje płci są RÓŻNE. Co mnie przekonało? Zostanie rodzicem. W realu okazuje się, że stan, w którym oboje rodzice pracują wcale nie sprzyja posiadaniu rodziny. I że matka i ojciec są od zupełnie czego innego. I że to ojciec jest od zarabiania pieniędzy (jest mniej związany z dzieckiem), a matka od opieki nad dzieckiem (ciągle mi wypomina, że wcale nie jest aż tak zadowolona z chodzenia do pracy). Dlaczego więc nie przejdziemy na model tradycyjny (ojciec w pracy, matka w domu)? Teoretycznie pod względem finansowym byśmy mogli. Ale "oczekuje się", że będziemy równi... Oczekuje się, że żona nie opuści klientów, że nie przerwie "kariery", etc. I jednocześnie się oczekuje, że oboje będziemy cudownymi rodzicami - dzieląc się obowiązkami, w sposób, na który żadne nie ma ochoty. Ale w sposób, który narzuca praca, społeczeństwo, etc.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Janko(2018-02-04 14:03) Zgłoś naruszenie 54

    Przepraszam ale co to za nowość? Przecież przepisy Kodeksu Pracy zabraniają dyskryminacji, nakazują równe traktowanie itd. Jeśli w Islandii dopiero w XXI wieku takie przepisy wprowadzają to są daleko za... Oczywiście można tworzyć nowe ustawy ale my JUŻ mamy odpowiednie przepisy w prawie pracy. Trzeba więc je tylko stosować. Tak zwana gender wage gap (nierówności płacowe kobiet i mężczyzn) w Polsce na tle innych krajów są małe.

    Odpowiedz
  • prawda(2018-02-06 09:11) Zgłoś naruszenie 41

    mezczyzni i kobiety powinni miec takie sama prawa i obowiazki, to jest oczywiste ze zarowno glupi i niewyksztalcony mezczyzna, jak i glupia i niewyksztalcona kobieta beda zarabiac duzo mniej od kogos wyksztalconego i inteligentnego. I to samo mozna powiedziec o tezyznie fizycznej - drobny, szczuply mezczyzna nie nadaje sie do ciezkich prac fizycznych, tak samo jak kobieta o takiej budowie. Natomiast jesli kobieta ma 180 cm wzrostu i waga 90-100 kg ( co zdarza sie coraz czesciej) to dlaczego zabronic jej ( jesli ona chce pracowac fizycznie) prac fizycznych? Dzis nikt nie dzwiga workow po 50 kg bo przepisy BHP tego zabraniaja itd. Kazdy czlowiek ma jakies predyspozycje i powinien wykonywac prace zgodna z nimi. I za taki sam wysilek i efekty nalezy sie taka sama placa. Niestety, mezczyzni tak urzadzili swiat, zeby kobiety byly zaleznymi od nich niewolnicami. Ladne mezatki zamoznych mezczyzn moga spac spokojnie, natomiast samotne, bezdzietne, czesto haruja wiecej od mezczyzn i zarabiaja duzo mniej. Dobrym przykladem jest Dyrektor ( przewaznie mezczyzna) i P.O. Dyrektora ( przewaznie kobieta). W praktyce wyglada to tak ze ciezko pracuje P.O. i zarabia polowe tego co wyzyskujacy ta sytuacje Dyrektor. Kobiety maja nizsze zarobki i utrudniony awans. Czesto one same dokladaja do tego stereotypy o leniwej i glupiej babie, i nie walcza o swoja pozycje bo z gory uwazaja ze i tak niczego nie wywalcza :((((( Prawo powinno wspierac rowne wynagrodzenie za taka sama prace. Czas przywilejow bialych wysokich mezczyzn dobiega konca :) mam nadzieje.

    Odpowiedz
  • Parapet(2018-02-04 17:14) Zgłoś naruszenie 22

    Nie należy dać się wciągać komunistów ideę walki klasowej. Kobiety przeciw mężczyznom, chłopi przeciw inteligencji.... Ja widzę, że niektórzy tu dają się wciągnąć... my tym babom pokażemy! Prawda jest taka, że istnieje rynek popytu i podaży. Jak firma chce zatrudnić 10 kierowców, a musi spełnić parytetu, a zgłosi się 5 kobiet i tylko dwóch mężczyzn, to musi tym mężczyznom zaproponować wyższą pensję by nie łamać prawa odnośnie parytetów.

    Odpowiedz
  • Teo(2018-02-04 17:50) Zgłoś naruszenie 13

    Kiedyś poza domem pracował tylko facet, a przynosił do domu wystarczającą ilość pieniędzy by utrzymać rodzinę. Dziś zasuwają oboje i... przynoszą do domu ilość pieniędzy wystarczającą na utrzymanie rodziny. Zysk taki dość średni; jak mi się wydaje.

    Odpowiedz
  • PROFEMINISTA(2018-02-04 17:58) Zgłoś naruszenie 12

    Jak najbardziej T A K 11111111111

    Odpowiedz