statystyki

Pensja obcokrajowca w całości oskładkowana

autor: Paulina Szewioła30.01.2018, 19:00
Zdaniem ZUS składki na ubezpieczenia społeczne są należne od obu składników wynagrodzenia, czyli także od dodatku z tytułu relokacji.

Zdaniem ZUS składki na ubezpieczenia społeczne są należne od obu składników wynagrodzenia, czyli także od dodatku z tytułu relokacji.źródło: ShutterStock

Instytucja naukowo-badawcza zamierza zatrudnić na umowę o pracę obywatela UE (Rumuna) w ramach realizacji projektu dla młodych naukowców finansowanego z Programu Ramowego Unii Europejskiej. Zgodnie z budżetem projektu miesięczna pensja tego pracownika będzie obejmowała dwa składniki: wynagrodzenie główne i dodatek z tytułu relokacji.

Będą one stanowiły jego przychód z tytułu umowy o pracę w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). W związku z powyższym placówka wystąpiła do ZUS o interpretację przepisów. Chciała wiedzieć, czy od powyższych składników wynagrodzenia należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem wnioskodawcy w takim przypadku istnieje obowiązek opłacania składek od pensji zasadniczej, jednak dodatek z tytułu relokacji jest już z nich zwolniony.

ZUS miał jednak odmienne zdanie. Za prawidłowe uznał jedynie stanowisko dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Nie zgodził się jednak z wnioskodawcą w sprawie wyłączenia tego obowiązku w stosunku do drugiego składnika pensji cudzoziemca.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane