statystyki

Pensja obcokrajowca w całości oskładkowana

autor: Paulina Szewioła30.01.2018, 19:00
Zdaniem ZUS składki na ubezpieczenia społeczne są należne od obu składników wynagrodzenia, czyli także od dodatku z tytułu relokacji.

Zdaniem ZUS składki na ubezpieczenia społeczne są należne od obu składników wynagrodzenia, czyli także od dodatku z tytułu relokacji.źródło: ShutterStock

Instytucja naukowo-badawcza zamierza zatrudnić na umowę o pracę obywatela UE (Rumuna) w ramach realizacji projektu dla młodych naukowców finansowanego z Programu Ramowego Unii Europejskiej. Zgodnie z budżetem projektu miesięczna pensja tego pracownika będzie obejmowała dwa składniki: wynagrodzenie główne i dodatek z tytułu relokacji.

Będą one stanowiły jego przychód z tytułu umowy o pracę w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). W związku z powyższym placówka wystąpiła do ZUS o interpretację przepisów. Chciała wiedzieć, czy od powyższych składników wynagrodzenia należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem wnioskodawcy w takim przypadku istnieje obowiązek opłacania składek od pensji zasadniczej, jednak dodatek z tytułu relokacji jest już z nich zwolniony.

ZUS miał jednak odmienne zdanie. Za prawidłowe uznał jedynie stanowisko dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Nie zgodził się jednak z wnioskodawcą w sprawie wyłączenia tego obowiązku w stosunku do drugiego składnika pensji cudzoziemca.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane