statystyki

Nawet jeśli premie uznaniowe odejdą do lamusa, to spory o płace zostaną

autor: Jadwiga Sztabińska25.01.2018, 09:41; Aktualizacja: 25.01.2018, 12:04
Obecnie kodeks pracy w zakresie regulacji płac jest dość oszczędny

Obecnie kodeks pracy w zakresie regulacji płac jest dość oszczędnyźródło: ShutterStock

Komisja kodyfikacyjna prawa pracy zamiesza w wynagrodzeniach. O zmianach, jakie już wkrótce zostaną przez nią zaproponowane w tym obszarze, w ubiegłym tygodniu mówił na naszych łamach prof. Arkadiusz Sobczyk, przewodniczący zespołu ds. opracowania projektu ustawy – Kodeks pracy w wywiadzie udzielonym Łukaszowi Guzie (DGP z 18 stycznia, nr 13/2018).

A mianowicie poprzez wprowadzenie nowej siatki pojęciowej nastąpi wyraźne rozdzielenie świadczeń przysługujących za pracę i tych, które są wypłacane dodatkowo w związku ze stosunkiem pracy, ale nie za pracę. I tak, do wynagrodzenia za pracę zaliczać się będą np. wynagrodzenie zasadnicze i premia. Obok nich zatrudniony będzie mógł otrzymać świadczenia, które wynagrodzeniem nie są: bonusy, nagrody i inne świadczenia pozawynagrodzeniowe. Do bonusów mają być zaliczane świadczenia o charakterze niesocjalnym (w odróżnieniu od socjalnych, które już dziś wymienia kodeks pracy – jak np. odprawa emerytalna). Docelowo w praktyce bonusy mają zastąpić m.in. premie uznaniowe (ale obejmą też np. tzw. nagrody roczne z podziału zysku). Tyle że w odróżnieniu od premii bonusy będą limitowane – do 25 proc. wynagrodzenia za pracę. Zapowiedziana rewolucja już wywołuje skrajne oceny. Wątpliwości ekspertów z jednej strony dotyczą tego, czy kierunek zmian jest uzasadniony i czy takie modyfikacje rzeczywiście są nam potrzebne i jakie będą ich skutki w sferze płac. Rodzi się też pytanie, czy w przypadku bonusów będących świadczeniami uznaniowymi w praktyce nie będą one zaliczane do składników wynagrodzeniowych.

Obecnie kodeks pracy w zakresie regulacji płac jest dość oszczędny. Nie zawiera nawet definicji wynagrodzenia. Są w nim za to ogólne zasady w tym zakresie. Jedna to prawo do wynagrodzenia za pracę wykonaną, a za okresy jej nieświadczenia tylko w sytuacjach, gdy przepisy tak przewidują – np. za czas urlopu wypoczynkowego czy choroby (art. 80 w zw. z art. 172 i art. 92 k.p.). Tę regułę uzupełniają wytyczne przy ustalaniu wynagrodzenia: ma ono być odpowiednikiem rodzaju, ilości i jakości świadczonej pracy oraz kwalifikacji koniecznych do jej wykonywania (art. 78 par. 1 k.p.). Kodeks przewiduje też zasady ochronne dotyczące m.in. sposobu i terminu wypłaty czy dokonywania potrąceń (art. 84–91 k.p.). Dalej, określa świadczenia związane ze stosunkiem pracy: wynagrodzenie i zasiłek za czas niezdolności do pracy (art. 92 k.p.) oraz odprawę emerytalno-rentową i pośmiertną (art. 921–93 k.p.). I wreszcie – wyposaża pracodawców w uprawnienie do określenia stawek i składników wynagrodzenia, ich wysokości i zasad przyznawania (wyjątek dotyczy wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, w niedziele i święta oraz w nocy, które są uregulowane kodeksowo), co mają zrealizować albo w układach zbiorowych pracy (gdy są nim objęci), regulaminach wynagradzania (jeśli są zobowiązani do ich tworzenia) bądź umowach o pracę (art. 78 par. 2 w zw. z art. 771–773 i art. 29 k.p.). W przypadku sfery budżetowej zobowiązuje do stosowania pragmatyk służbowych, w których mają być wskazane stawki wynagrodzenia zasadniczego, inne składniki płacowe (np. dodatki stażowe o maksymalnym pułapie 20 proc. płacy zasadniczej) oraz świadczenia związane z pracą (np. nagrody jubileuszowe czy odprawy emerytalno-rentowe).

Z zapowiedzi prof. Sobczyka wynika, że komisja zmierza do uporządkowania i doprecyzowania regulacji wynagrodzeniowych w stosunkach pracy. Jeszcze nie wiemy, czy zmodyfikuje każdy z powyższych obszarów.

Z regulaminu do kodeksu


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane