statystyki

Jakie świadczenie dla chorującego na przełomie roku

autor: Izabela Nowacka15.12.2017, 17:00
Za czas niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Za czas niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 20 grudnia 2017 r. do 3 stycznia 2018 r. W 2017 r. chorował łącznie 27 dni, tak więc z limitu 33 dni zostało 6 dni, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Za kolejne 6 dni grudnia będzie już wypłacany zasiłek chorobowy. Co jednak z okresem od 1 stycznia 2018 r. – czy mamy dalej wypłacać zasiłek, czy już od nowa wynagrodzenie chorobowe? Pracownik zarabia 2100 zł oraz otrzymuje stałą regulaminową premię miesięczną – 300 zł, która jest zmniejszana za okresy choroby w sposób proporcjonalny, tak jak wynagrodzenie zasadnicze.

ODPOWIEDŹ

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby (lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną) na podstawie art. 92 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Okres jego pobierania wynosi w ciągu roku kalendarzowego do 33 dni, albo do 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia.

Do okresu tego wlicza się wszystkie dni niezdolności do pracy przypadające w roku kalendarzowym. Obowiązuje jeden limit w stosunku rocznym, bez względu na przerwy między kolejnymi stanami chorobowymi, a także przerwy między jednym a drugim zatrudnieniem u różnych pracodawców.

Do okresu 33 dni lub odpowiednio 14 dni wlicza się okresy niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, oraz okresy, za które pracownik nie ma prawa do tego wynagrodzenia wskutek okoliczności wymienionych w odrębnych przepisach (choroba przypadająca w okresie urlopu bezpłatnego, wychowawczego, w czasie okresu wyczekiwania). Pracownikowi po pięćdziesiątce prawo do 14-dniowego okresu wypłaty wynagrodzenia przysługuje, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50. rok życia.

Jakie wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia za czas choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną to zwykle 80 proc. podstawy wymiaru, nawet za okres leczenia szpitalnego. Wyższe, bo 100-proc. wynagrodzenie przysługuje, jeżeli:

● pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy,

● choroba przypadła w czasie ciąży,

● zatrudniony poddał się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane