statystyki

Brakuje rąk do pracy, ale pracodawcy nie chcą płacić więcej

autor: Janusz K. Kowalski07.11.2017, 07:45; Aktualizacja: 07.11.2017, 07:49
Zachęt w postaci podwyżek nie było w branżach, w których pracownicy zarabiają najwięcej – ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie.

Zachęt w postaci podwyżek nie było w branżach, w których pracownicy zarabiają najwięcej – ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie.źródło: ShutterStock

Firmom brakuje rąk do pracy, ale nie powoduje to wysokiego wzrostu płac. Najszybciej idą w górę gaże pracowników z najniższymi zarobkami.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku przeciętna pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 4460 zł i była o 5,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych GUS. To największy wzrost w ostatnich dziewięciu latach. Jednak w rekordowym pod tym względem roku 2008 r. podwyżki pensji były ponad dwukrotnie wyższe niż obecnie.

– Wtedy był to efekt boomu gospodarczego z lat 2006–2007, gdy gospodarka rozwijała się w tempie 6–7 proc., czyli o 2–3 pkt proc. szybciej niż dziś. Podwyżki płac eksplodowały, bo poziom wynagrodzeń dostosowuje się do tempa wzrostu gospodarczego z pewnym opóźnieniem – wyjaśnia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Dodatkowo wzrost płac przyspieszały wówczas szybko rosnące inwestycje i wzrastający popyt konsumpcyjny. – Przy zwiększających się zamówieniach pracodawcy mieli tak jak dziś kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Byli jednak w trudniejszej sytuacji, ponieważ nie było wtedy Ukraińców, którzy dziś zapełniają luki w zatrudnieniu. Podwyżki mogły być wysokie również dlatego, że poziom płac był stosunkowo niski w porównaniu z dochodami firm – uważa Maliszewski.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Wyższe Płace ....to ROZWÓJ....(2017-11-07 13:39) Zgłoś naruszenie 211

    Bo teraz jako pracownik z niskimi zarobkami.... mało kupuję, nic nie remontuję, nie czytam, nie chodzę do restauracji, kina czy teatru - Tylko WEGETUJĘ. Zarabiający WIĘCEJ !!!!!!!!! - jest Klientem Restauracji, zleca remonty i budowy. Wydaje u wszystkich i wszędzie...Po prosu ŻYJE.... !!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • niewyrozumiały(2017-11-07 10:28) Zgłoś naruszenie 190

    Czekają na Ukraińców i Muslimów. Chytry 2 razy traci.

    Odpowiedz
  • cd(2017-11-07 12:41) Zgłoś naruszenie 141

    Tak naprawdę to średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw jest dużo niższa. GUS nie bierze pod uwagę płac w tzw. mikroprzedsiębiorstwach (zatrudniają poniżej 9 pracowników). Gdyby to zrobili, to prawdopodobnie byśmy byli w jednym szeregu z Bułgarią i Rumunią, a może i poniżej...No cóż, 28 lat transformacji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lex(2017-11-07 13:16) Zgłoś naruszenie 141

    To jest polski dziadostwo, na wszystkim sie oszczedza. Najlepiej wpuscic jeszcze ze 3 mln ukrainskiej szaranczy to place zejda w dol do poziomu ukrainy. Ten kraj jest chory systemicznie - dla kogo ten rozwoj? Sciagaja zagraniczne firmy do SSE, gdzie nie placa podatkow lokalnych i CIT, zatrudniaja ukraincow, bo taniej. Przepraszam, zapomnialem - placa, ale polscy podatnicy za drogi, ktore ich tiry rozjezdzaja. Gdzie ten dobrobyc pytam sie. PiS i PO swoja chora polityka na zlosc Rosji wspiera tylko tej zdychajacy kraj.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • mac(2017-11-07 12:48) Zgłoś naruszenie 101

    Maliszewski ma rację mówi to o czym wszyscy wiemy, przykład 1 węgry brak pracowników ze wschodu płace rok do roku rosną o 14 % ,2 czechy tylko kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców bezrobocie 3,8% wzrost płac 8-9 %, prawda jest taka że polska traci dystans do bogatych krajów ue . tylko za takie poglądy pan Maliszewski nie zostanie zaproszony do tvp info , Polsatu czy tvn-u. dla polski jest jasny cel Bangladesz uni europejskiej o czym świadczą kolejne inwestycje [sortownia ciuchów H&M , amazon itd.]

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ringo(2017-11-07 21:57) Zgłoś naruszenie 51

    a zusik jak z kosmosu........ciekawe ze obojetnie jaka partyjka przy korycie to stawka jest ciagle wyzsza.....i ciagle pasibrzuchom malo ......

    Odpowiedz
  • fulllll(2017-11-07 22:16) Zgłoś naruszenie 41

    w gminach,pełowiatach nieroboffff fullllllll

    Odpowiedz
  • księgowy (2017-11-07 16:05) Zgłoś naruszenie 26

    Proponuje aby każdy miłą jednoosobową firmę i świadczył usługi dla swojego pracodawcy. Gwarantuje, ze zapłaci więcej bo zmniejszy koszty zatrudnienia. Każdy z nowych przedsiębiorców podejmie decyzje o wyborze formy opodatkowania, , wysokości opłacanego zusu i takich tam. Zatrudni księgowego i sam zadba o swój czas pracy, kupi sobie ubranie robocze, zmierzy się z inspekcja pracy jak kogoś zatrudni i ze swoimi kompetencjami i oczekiwaniami wobec rynku. Wtedy też weźmie prawdziwą odpowiedzialność za swoja pracę, wykupi ubezpieczenie i opłaci prawnika jak coś nie pójdzie dobrze. Na wczasy pojedzie za swoje i kupi sobie dom za swoje. I tak na prawdę skorzysta z dobrodziejstw systemu podatkowego. Tego każdemu życzę i za to trzymam kciuki. Polska to ciężki kawałek chleba a w amoku braku rąk do pracy zapominamy o wydajności, normalności i etyce prac y, te wybujałe oczekiwania odbiją się wszystkim czkawką. Chciałbym widzieć a jako konsultant widziałem to już przez 20 lat wielokrotnie jak ktoś przechodzi na swoje i płaci zus od 10 tyś zysku dobrowolnie , co w przypadku pensji jest takie oczywiste. I zapomniałem, znajdzie klientów i ich do siebie przekona w godzinach od 7-15, pozdrawiam .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz