statystyki

Kontakt z pracownikiem podczas urlopu wypoczynkowego

autor: ŁG21.09.2017, 17:00; Aktualizacja: 21.09.2017, 19:26
Urlop

Zdaniem generalnego inspektora ochrony danych osobowych żądanie prywatnego numeru telefonu może być jednak zasadne jedynie w przypadku pracowników pełniących strategiczne funkcje i co do których prawdopodobne jest, że może zaistnieć konieczność ich odwołania z wypoczynku.źródło: ShutterStock

Zdarza się, że pracodawca ma potrzebę skontaktowania się z zatrudnionym w czasie urlopu (zwłaszcza jeśli pełni on wysokie stanowisko lub jest specjalistą, bez którego zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zakładu może być utrudnione albo wręcz niemożliwe). Czy firma może się domagać od pracownika prywatnego numeru telefonu?

W kodeksie pracy nie ma wyraźnej podstawy prawnej, która umożliwiałaby pracodawcy żądanie przekazania takiej informacji. W szczególności nie wynika to z art. 221 k.p., który zawiera katalog danych, jakich pracodawca może domagać się od podwładnego.

Jednocześnie, ustawodawca przyznaje zatrudniającemu prawo odwołania pracownika z urlopu, jeżeli zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania wypoczynku, które wymagają obecności zatrudnionego w zakładzie. Skoro pracodawca ma takie prawo, to powinien mieć możliwość skontaktowania się z podwładnym. Można zatem zasadnie twierdzić, że ten ostatni powinien zostawić swoje dane kontaktowe, w szczególności numer telefonu. W przeciwnym wypadku firma nie będzie miała możliwości skorzystania ze swojego uprawnienia do odwołania go z urlopu.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Miś Uszatek(2017-09-21 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Uwaga art sponsorowany a autor zarabia jałmuznę. A Kogo to obchodzi?..W przeciwnym wypadku firma nie będzie miała możliwości skorzystania ze swojego uprawnienia do odwołania go z urlopu.....wyjeżdżam na Maciu Piciu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane