statystyki

Jak rozliczyć pracownika wykorzystującego własny sprzęt do celów służbowych

autor: Izabela Nowacka29.07.2017, 07:30
Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli czy motorowerów niebędących własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej o używanie pojazdu do celów służbowych.

Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli czy motorowerów niebędących własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej o używanie pojazdu do celów służbowych.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Zatrudniony jest wynagradzany według systemu prowizyjnego. Wynagrodzenie jest ustalane w stawce procentowej od wysokości obrotu działu sprzedaży. Otrzymuje też stały dodatek stażowy – 300 zł. Od 1 sierpnia br. pracownik będzie pobierał ryczałt pieniężny za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych (zasięg 500 km, stawka za 1 km to 0,95 zł) oraz ekwiwalent za używanie własnego komputera do pracy (laptop). Firmowy sprzęt uległ awarii, więc pracownik zaproponował korzystanie ze swojego. Jak taki ekwiwalent wyliczyć, by nie podlegał opodatkowaniu i składkom ZUS? Jak będzie wyglądać lista płac przy założeniu, że wynagrodzenie pracownika za sierpień wyniesie 4200 zł, a ekwiwalent sprzętowy – 50 zł?

Ryczałt pieniężny za używanie prywatnego samochodu dla potrzeb pracodawcy w tym przypadku będzie częściowo podlegał oskładkowaniu ze względu na wyższą niż urzędowa stawkę za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Z kolei ekwiwalent za używanie własnego komputera do pracy najlepiej skalkulować w oparciu o stawkę amortyzacyjną ustaloną dla tego rodzaju urządzenia.

Ryczałt za używanie auta

Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli czy motorowerów niebędących własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej o używanie pojazdu do celów służbowych. Jest ona zawierana między pracodawcą a pracownikiem na warunkach określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r.

Samochód nie musi być własnością lub współwłasnością podwładnego. O jazdach lokalnych można zaś mówić wtedy, gdy odbywają się na terenie miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika albo na terenie kilku miejscowości, ale leżących w tej samej gminie. Dlatego ważne jest miejsce świadczenia pracy określone w umowie o pracę. Jeżeli wskazano w niej konkretne miasto, np. Opole, to tylko poruszanie się po tej miejscowości będzie traktowane jako jazdy lokalne. Z kolei jeśli w umowie wskazano jako miejsce świadczenia pracy gminę Opole, to jazdami lokalnymi będzie poruszanie się po miejscowościach tej gminy. Jeżeli pracownik wyjeżdża poza miejscowość wykonywania pracy na polecenie przełożonego, to mamy do czynienia z podróżą służbową rozliczaną na innych zasadach i na podstawie odrębnych przepisów.

Koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, które dla samochodu osobowego nie mogą być wyższe niż:

a) 0,5214 zł – gdy pojemność skokowa silnika wynosi do 900 cm sześc.

b) 0,8358 zł – gdy pojemność skokowa silnika wynosi powyżej 900 cm sześc.

Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście. Limit ten nie może przekroczyć:


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane