statystyki

Zatrudnienie cudzoziemców z nadużyciami i w szarej strefie. Kary nie odstraszają pracodawców

autor: Jadwiga Sztabińska27.07.2017, 10:01; Aktualizacja: 27.07.2017, 10:12
praca pracownik budowa

Praca na czarno to brak jakichkolwiek zobowiązań wynikających z kodeksu pracy czy kodeksu cywilnego.źródło: ShutterStock

Jeśli zestawić dochody obcokrajowca i zatrudniającej go firmy z wysokością grzywien, łatwo zrozumieć, dlaczego szara strefa rośnie. Ostatnie zmiany w przepisach raczej nie powstrzymają tego zjawiska.

Kilkukrotny wzrost nielegalnie pracujących w Polsce cudzoziemców w 2016 r. w porównaniu do 2015 r. to nie przypadek. To się po prostu opłaca. Zarówno polskim pracodawcom, jak i obcokrajowcom. Wysokość ewentualnych kar w stosunku do osiąganych profitów jest bowiem żałosna. Nawet ich podniesienie przyniesie raczej mizerne skutki. Bo nie tylko wartość sankcji finansowych zachęca do zatrudniania na czarno osób z niepolskimi paszportami.

Wymogi administracyjne

Jeśli cudzoziemiec posiada zezwolenie na pracę (poza kilkoma wyjątkami, tu pominiętymi) oraz zezwolenie na pobyt czasowy, wolno mu legalnie pracować w Polsce. To pierwsze nie jest potrzebne Ukraińcom, Gruzinom, Białorusinom, Rosjanom, Mołdawianom oraz Ormianom. Im wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze ich zatrudnienia, zarejestrowane w urzędzie pracy (od 1 stycznia 2018 r. rozwiązanie to w nieco zmienionym kształcie trafi z rozporządzenia do ustawy). Prawo do pracy na tej podstawie jest jednak ograniczone czasowo. Obejmuje bowiem maksymalnie sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby podmiotów powierzających wykonywanie pracy.

Zezwolenie lub oświadczenie to dopiero pierwszy krok. W kolejnym powinno dojść do zawarcia umowy między polskim podmiotem a cudzoziemcem. A do wyboru jest umowa o pracę lub umowy cywilnoprawne (agencyjna, zlecenie i o świadczenie usług czy o dzieło). I tu zaczyna się historia z profitami.

Taniej, bo bez ZUS...


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane