statystyki

Śmierć pracodawcy nie równa się likwidacji firmy

autor: Sławomir Paruch06.07.2017, 20:00
biznes, firma

biznes, firmaźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy uznał niedawno, że śmierć pracodawcy (jednoosobowego przedsiębiorcy) oznacza likwidację firmy. Nie w każdym przypadku tak jednak będzie. Może się bowiem zdarzyć, że prowadzenie firmy będzie kontynuował np. spadkobierca, czyli nie nastąpi faktyczne zaprzestanie działalności.

W wyroku z 20 czerwca 2017 r., sygn. akt I UK 282/16, Sąd Najwyższy uznał, że mimo iż świadczenia przedemerytalne nie są objęte regułami unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, to jednak okres pracy w jednym z państw członkowskich UE należy uwzględnić w ramach stażu uprawniającego do tego świadczenia. Podlega on bowiem zaliczeniu do okresu uprawniającego do emerytury.

Orzeczenie to zasługuje na uwagę również z innego powodu. W sprawie tej ZUS zakwestionował bowiem spełnienie jednego z warunków do nabycia świadczenia przedemerytalnego w postaci rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy. Organ rentowy uznał bowiem, że śmierć pracodawcy będącego osobą fizyczną nie jest równoznaczna z jego likwidacją, a jedynie pociąga za sobą skutki określone w art. 632kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba że nastąpi przejęcie pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach z art. 231 k.p., tj. w trybie przejścia zakładu pracy.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane