statystyki

Śmierć pracodawcy nie równa się likwidacji firmy

autor: Sławomir Paruch06.07.2017, 20:00
biznes, firma

biznes, firmaźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy uznał niedawno, że śmierć pracodawcy (jednoosobowego przedsiębiorcy) oznacza likwidację firmy. Nie w każdym przypadku tak jednak będzie. Może się bowiem zdarzyć, że prowadzenie firmy będzie kontynuował np. spadkobierca, czyli nie nastąpi faktyczne zaprzestanie działalności.

W wyroku z 20 czerwca 2017 r., sygn. akt I UK 282/16, Sąd Najwyższy uznał, że mimo iż świadczenia przedemerytalne nie są objęte regułami unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, to jednak okres pracy w jednym z państw członkowskich UE należy uwzględnić w ramach stażu uprawniającego do tego świadczenia. Podlega on bowiem zaliczeniu do okresu uprawniającego do emerytury.

Orzeczenie to zasługuje na uwagę również z innego powodu. W sprawie tej ZUS zakwestionował bowiem spełnienie jednego z warunków do nabycia świadczenia przedemerytalnego w postaci rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy. Organ rentowy uznał bowiem, że śmierć pracodawcy będącego osobą fizyczną nie jest równoznaczna z jego likwidacją, a jedynie pociąga za sobą skutki określone w art. 632kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba że nastąpi przejęcie pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach z art. 231 k.p., tj. w trybie przejścia zakładu pracy.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane