statystyki

Brak pracowników? Język ważniejszy niż doświadczenie

autor: Patrycja Otto12.06.2017, 08:19; Aktualizacja: 12.06.2017, 10:13
freelancer praca pracownik

Coraz częściej w centrach usług biznesowych zatrudniane są osoby po kierunkach filologicznych czy humanistycznych, czy wręcz bez żadnych kwalifikacjiźródło: ShutterStock

Polska jest europejskim liderem sektora usług dla biznesu. Branża stale rośnie, choć napotkała problem, który ma cała gospodarka – brak pracowników.

Mamy pierwsze miejsce pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu w Europie i trzecie na świecie. Stały rozwój powoduje, że zapotrzebowanie na pracowników jest coraz większe. Szacuje się, że już teraz w branży zatrudnionych jest grubo ponad 200 tys. osób. Do 2020 r. liczba pracowników ma wzrosnąć o kolejne 100 tys. Z badania „Plany pracodawców”, przeprowadzanego przez Randstad wynika, że sektor usług biznesowych jest tym, który ma najbardziej ambitne plany na ten rok, jeśli chodzi o zatrudnienie.

– Kolejne międzynarodowe korporacje decydują się otwierać w naszym kraju centra usług biznesowych. Lokalizują je przede wszystkim w Krakowie i we Wrocławiu. Stamtąd pochodzi gros zapytań o możliwość dostarczenia fachowców do pracy w tym sektorze – mówi Paweł Wika, członek zarządu ds. handlowych w firmie Sanpro Consulting.

Kto jest poszukiwany? Już nie tylko pracownicy z branży IT, finansowej, bankowej, zarządzania czy prawnej. Coraz częściej w centrach usług biznesowych zatrudniane są osoby po kierunkach filologicznych czy humanistycznych, czy wręcz bez żadnych kwalifikacji. Eksperci zauważają, że to konsekwencja zmian zachodzących na polskim rynku pracy.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lex(2017-06-12 12:06) Zgłoś naruszenie 190

    Brak pracownikow? Raczej brak niewolnikow. Pracuje za granica i nikt ale to nikt w pracy nie chce mi uwiezyc, ze w kraju EU jakim jest Polska ludzie moga pracowac za 600 euro BRUTTO na miesiac. To jest niewolnictwo a nie praca.

    Odpowiedz
  • Podrozniczka(2017-06-12 17:56) Zgłoś naruszenie 60

    Mi nawet Wietnamczycy w to nie wierza :) Twierdza, ze w Europie powinno sie zarabiac 5000 euro miesiecznie, zeby zyc bez problemow.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane