statystyki

Brak pracowników? Język ważniejszy niż doświadczenie

autor: Patrycja Otto12.06.2017, 08:19; Aktualizacja: 12.06.2017, 10:13
freelancer praca pracownik

Coraz częściej w centrach usług biznesowych zatrudniane są osoby po kierunkach filologicznych czy humanistycznych, czy wręcz bez żadnych kwalifikacjiźródło: ShutterStock

Polska jest europejskim liderem sektora usług dla biznesu. Branża stale rośnie, choć napotkała problem, który ma cała gospodarka – brak pracowników.

Mamy pierwsze miejsce pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu w Europie i trzecie na świecie. Stały rozwój powoduje, że zapotrzebowanie na pracowników jest coraz większe. Szacuje się, że już teraz w branży zatrudnionych jest grubo ponad 200 tys. osób. Do 2020 r. liczba pracowników ma wzrosnąć o kolejne 100 tys. Z badania „Plany pracodawców”, przeprowadzanego przez Randstad wynika, że sektor usług biznesowych jest tym, który ma najbardziej ambitne plany na ten rok, jeśli chodzi o zatrudnienie.

– Kolejne międzynarodowe korporacje decydują się otwierać w naszym kraju centra usług biznesowych. Lokalizują je przede wszystkim w Krakowie i we Wrocławiu. Stamtąd pochodzi gros zapytań o możliwość dostarczenia fachowców do pracy w tym sektorze – mówi Paweł Wika, członek zarządu ds. handlowych w firmie Sanpro Consulting.

Kto jest poszukiwany? Już nie tylko pracownicy z branży IT, finansowej, bankowej, zarządzania czy prawnej. Coraz częściej w centrach usług biznesowych zatrudniane są osoby po kierunkach filologicznych czy humanistycznych, czy wręcz bez żadnych kwalifikacji. Eksperci zauważają, że to konsekwencja zmian zachodzących na polskim rynku pracy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lex(2017-06-12 12:06) Zgłoś naruszenie 190

    Brak pracownikow? Raczej brak niewolnikow. Pracuje za granica i nikt ale to nikt w pracy nie chce mi uwiezyc, ze w kraju EU jakim jest Polska ludzie moga pracowac za 600 euro BRUTTO na miesiac. To jest niewolnictwo a nie praca.

    Odpowiedz
  • Podrozniczka(2017-06-12 17:56) Zgłoś naruszenie 60

    Mi nawet Wietnamczycy w to nie wierza :) Twierdza, ze w Europie powinno sie zarabiac 5000 euro miesiecznie, zeby zyc bez problemow.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane