statystyki

SN: Praca podczas zwolnienia lekarskiego czasem jest możliwa

autor: Artur Radwan26.04.2017, 17:00
Sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie pracownika od zwolnienia dyscyplinarnego.

Sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie pracownika od zwolnienia dyscyplinarnego.źródło: ShutterStock

Jeśli sąd uważa, że pracownik naruszył podstawowe obowiązki, wykonując swoją pracę w czasie choroby, powinien to najpierw udowodnić – stwierdził Sąd Najwyższy.

Chory urzędnik, który zataił przed pracodawcą zwolnienie lekarskie i przychodził do pracy, nie musi narazić się z tego powodu na zarzuty łamania przepisów. Tak orzekł SN.

Urząd miasta zatrudniał na czas nieokreślony komendanta straży miejskiej. Do burmistrza 18 listopada 2014 r. wpłynęła informacja z policji, że komendant przekroczył uprawnienia służbowe i naraził urząd na straty rzędu 70 zł (chodziło o nieuprawniony przejazd samochodem).

W grudniu, w związku z przeziębieniem, mężczyzna poszedł na 3-dniowe zwolnienie lekarskie (od 10 do 12), ze wskazaniem, by nie wychodził z domu.

Jednak przez te trzy dni stawiał się do pracy i wykonywał powierzone mu obowiązki. 12 grudnia został wezwany do burmistrza, gdzie wręczono mu wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na brak zaufania w związku z uzyskaniem informacji o wszczęciu przez prokuratora postępowania karnego ściganego z oskarżenia publicznego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Często trzeba dla Pracodawcy...(2017-04-26 20:27) Zgłoś naruszenie 10

    ano bo Kontrola albo inne ważne sprawy i dzwonią każą wpaść na chwilę.... znaczy kilka dni

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane