statystyki

Od czerwca praca tymczasowa bez nadużyć

autor: Łukasz Guza10.04.2017, 07:15; Aktualizacja: 10.04.2017, 08:54
Nowe przepisy mają ograniczyć także działalność nieuczciwych pośredników.

Nowe przepisy mają ograniczyć także działalność nieuczciwych pośredników.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: karelnoppe

Od 1 czerwca w gruntowny sposób zmienią się zasady pracy tymczasowej. Wtedy wejdzie w życie reforma, która m.in. uniemożliwi długotrwałe kierowanie danej osoby do pracy w tej samej firmie i wprowadzi sankcje np. za prowadzenie pośrednictwa w zatrudnieniu tymczasowym bez wpisu do rejestru agencji.

Prace nad tą reformą rozpoczęto trzy lata temu. Na ostatnim posiedzeniu nowelizację ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych uchwalił Sejm.

Koniec pączkowania

Jedna z najistotniejszych zmian zawartych w ustawie ma ograniczyć obchodzenie limitu pracy tymczasowej (18 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy u jednego pracodawcy-użytkownika). Brak możliwości kierowania tej samej osoby do pracodawcy przez różnych pośredników (powyżej limitu) wyeliminuje tzw. pączkowanie agencji, czyli tworzenie agencji córek tylko po to, aby obchodzić przepisy. Co ważne, wspomnianym limitem objęte będą też umowy cywilnoprawne (ich stosowanie nie będzie furtką do obchodzenia prawa). Jednocześnie pracodawca-użytkownik zostanie zobowiązany do prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i tych cywilnoprawnych. Ma ona obejmować informacje o dacie rozpoczęcia i zakończenia świadczenia zadań w okresie 36 miesięcy (firma będzie musiała ją przechowywać jeszcze dodatkowo przez kolejne trzy lata od zakończenia 36-miesięcznego okresu). Rząd nie zdecydował się jednak na bardziej radykalne rozwiązanie, czyli zakaz stosowania umów cywilnoprawnych w pracy tymczasowej (z wyjątkiem osób młodocianych). Większość sejmowa odrzuciła poprawki klubu Kukiz’15 w tej sprawie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • ja(2017-05-05 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  No i co z tą ustawą? Już maj, zaraz czerwiec, a jakoś nic nie słychać aby coś miało się zmienić. Pracuję w tej samem firmie ponad dwa lata, a o normalnej umowie nadal nikt nie mówi

  Odpowiedz
 • starek(2017-04-17 23:45) Zgłoś naruszenie 00

  Media expert jest spoko, to fakt, pracuje pod warszawą i naprawde nie ma sie do czego przyczepic ;) atmosfera, kasa, goscie - wszystko na plus :)

  Odpowiedz
 • pulon(2017-04-10 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  Ja tam z tymczasowej już dawno zrezygnowałem i poszedłem do media expertt na etat. Przecuję od do i nie martwię się.

  Odpowiedz
 • endi(2017-04-11 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  ME dobre zeby dorobić, na stałe to by mi się nie chciało chyba, ale wiem że nie jest tak źle jak mogoby się wydawać.

  Odpowiedz
 • eku(2017-04-14 18:55) Zgłoś naruszenie 00

  Jest zupełnie spoko. Ale ja jestem tylko tymczasowo:P

  Odpowiedz
 • AnielaLL(2017-07-07 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Z tego co wiem, dzisiaj nadal bardzo wiele osób decyduje się na pracę tymczasową. W związku z tym, póki tak naprawdę nie wiele nadal wiadomo w zakresie regulacji prawnych dotyczących tego zagadnienia, warto zapoznać się z bardzo ciekawym artykułem, związanym z pracą tymczasową na blogu Most Wanted! . Bez wątpienia wiedza ta przyda się każdemu, kto zamierza zdecydować się na taką formie zarabiania pieniędzy, szczególnie iż na wspomnianym blogu, artykuły są pisane przez ekspertów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane