statystyki

Kilka rekordów na rynku pracy: Najwięcej ofert dla Ukraińców, niskie bezrobocie, spadek liczby umów terminowych

autor: Janusz K. Kowalski27.02.2017, 07:59; Aktualizacja: 27.02.2017, 09:25
nauka, praca, szkolenie, komputer

Zmieniły się zasady rozwiązywania umów na czas określony.źródło: ShutterStock

Od lat nie było tak dużej liczby zatrudnionych, tak niskiego bezrobocia, takiej wielu ofert dla Ukraińców i takiego spadku liczby umów terminowych.

W IV kwartale zeszłego roku wśród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln było zatrudnionych na umowy o pracę. To najwięcej w tym okresie od co najmniej 2000 r., od kiedy są dostępne takie dane – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS.

W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys. Głównie dlatego, że gospodarka rozwija się w dość szybkim tempie, co zwiększa popyt na pracę. W I kwartale ub.r. PKB wzrósł o 3 proc., w drugim o 3,1 proc., w trzecim o 2,5 proc., a w czwartym o 2,7 proc. To sprawiło, że przy rosnącym zatrudnieniu spadało również bezrobocie. Uwzględniając szarą strefę gospodarki, liczba osób bez zajęcia skurczyła się w ciągu roku o 253 tys., do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 957 tys. Także stopa bezrobocia spadła do nienotowanego wcześniej poziomu – do 5,5 proc., ponieważ bezrobocie kurczy się w naszym kraju przy nawet 2,5-proc. tempie wzrostu gospodarczego.

Przy tak małej liczbie osób bez zajęcia pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem kandydatów do pracy. Dlatego część z nich przekształcała pracownikom umowy na czas określony na stałe umowy o pracę, aby ich nie stracić. W rezultacie liczba umów terminowych była w IV kwartale ub.r. o 3,2 proc. (o 114 tys.) mniejsza niż przed rokiem.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane