statystyki

Sygnaliści wciąż bez ochrony przed odwetem

autor: Emilia Świętochowska21.02.2017, 07:42; Aktualizacja: 21.02.2017, 07:55
Teoretycznie już teraz każdy pracownik, który wie o nadużyciach np. przełożonych, może na własną rękę zawiadomić Komisję Nadzoru Finansowego lub organ przedsiębiorstwa.

Teoretycznie już teraz każdy pracownik, który wie o nadużyciach np. przełożonych, może na własną rękę zawiadomić Komisję Nadzoru Finansowego lub organ przedsiębiorstwa.źródło: ShutterStock

Pracownicy spółek giełdowych, którzy zawiadomią KNF o oszustwach popełnianych w ich firmie, nie są zabezpieczeni prawnie przed szykanami. Za brak odpowiednich przepisów KE upomniała polski rząd.

Termin na wprowadzenie krajowych regulacji zapewniających skuteczną ochronę sygnalistom (czyli osobom zgłaszającym nieprawidłowości wewnątrz przedsiębiorstwa) minął 3 lipca ubiegłego roku. Obowiązek ten nałożyła na wszystkie państwa UE dyrektywa wykonawcza (2015/2392) do rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku kapitałowym (tzw. rozporządzenie MAR). Polska to jeden z czterech krajów członkowskich, które nadal się z niego nie wywiązały. Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy państwa te nie uchwalą odpowiednich regulacji, skieruje sprawy przeciwko nim do Trybunału Sprawiedliwości UE. – Termin ten nie wydaje się zagrożony, biorąc pod uwagę zaawansowany etap prac legislacyjnych – przekonuje Ministerstwo Finansów i Rozwoju.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane