statystyki

Rynek pracy w Polsce: Wyższe płace, większe zatrudnienie

autor: Janusz K. Kowalski19.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:01
Wyższe płace, większe zatrudnienie

Wyższe płace, większe zatrudnienieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w zeszłym roku 4277 zł i było o 3,8 proc. wyższe niż w roku poprzednim – podał wczoraj GUS. Siła nabywcza płac wzrosła więc – po uwzględnieniu deflacji – o 4,4 proc.

To nieco mniej niż w 2015 r., gdy realne wynagrodzenia zwiększyły się o 4,5 proc. – To zaskakujące, że wzrost płac był stosunkowo niski w sytuacji, gdy bezrobocie było najniższe od 1990 r. – ocenia ekonomista BZ WBK Piotr Bielski. Jego zdaniem przy sygnalizowanych przez przedsiębiorców kłopotach ze znalezieniem kandydatów do pracy podwyżki powinny być większe. – W skali całej gospodarki nie było silnej presji pracowników na wzrost płac, choć rosła ona z kwartału na kwartał – argumentuje główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski.

Potwierdzają to dane z badań aktywności ekonomicznej ludności. Według nich w III kw. wśród prawie 16,3 mln pracujących osób zaledwie 170 tys. poszukiwało lepiej płatnej pracy. Ponadto przedsiębiorstwa mocno pilnowały kosztów, aby utrzymać swoją konkurencyjność. – Podwyżki płac były więc zbliżone do tempa wzrostu wydajności pracy – podkreśla Maliszewski. Analitycy są przekonani, że w tym roku płace będą nadal rosły. Podwyżki mogą wynieść nominalnie ok. 5 proc. W dużym stopniu przesądzi o tym podniesienie od stycznia płacy minimalnej o 8,1 proc., do 2000 zł. Oczywiście podwyżki będą związane także z rosnącymi kłopotami pracodawców przy rekrutacji pracowników.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gargamel(2017-01-19 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Kłamstwo na kłamstwie ceny w sklepach drożeją gus podaje deflację. Gus kłamał kłamie i będzie kłamał. PiS=PO

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane