Dlaczego sklep chce Twój kod pocztowy i czy bezpiecznie jest go podawać?

autor: Maciej Suchorabski09.08.2013, 14:55; Aktualizacja: 09.08.2013, 17:57
Karta płatnicza

Karta płatniczaźródło: ShutterStock

Ostatnio coraz częściej w sklepach podczas zapłaty kartą pytani jesteśmy o podanie naszego kodu pocztowego. Informacja ta wydaje się dla nas mało istotna, dlatego bez zastanawiania przekazujemy sprzedawcy wymagany od nas numerek. Czy to tylko pozory? Nie ujawniajcie prawdziwych informacji – ostrzega dr Wojciech Wiewiórkowski, generalny inspektor danych osobowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • aabc(2013-08-11 08:35) Zgłoś naruszenie 10

    GIODO ma rację. Przy płaceniu kartą można powiązać zakup z klientem. Ale tylko w niewielu przypadkach. Reszta ginie w zalewie danych. Nie ma tego niebezpieczeństwa przy płaceniu gotówką. Ale bardzo niebezpieczne, gdy klient zamawia także dowóz zakupionego towaru do domu (!!). Nie mniej to i tak spora liczba danych, którymi można handlować. A te kursują, jak świat długi i szeroki. Tego nie da się uniknąć. Jak nie supermarket, to pani Zosia z prywatnej firmy, która naprawiała pralkę pośle to w świat. Bać się?

    Odpowiedz
  • juz nie za PO(2013-08-10 23:13) Zgłoś naruszenie 10

    Srutututu pęczek drutu. Dajcie spokój z tymi rewelacjami! To jest temat zastępczy, albo inaczej wypełniacz info w mediach. Naprawdę, nikogo to nie obchodzi, albo jeżeli, to co? Namierzą faceta, co raz kupił cement, a trzy razy farbę i pędzel, a za miesiąc listewkę? I co z tego?

    Odpowiedz
  • prawy i sparawiedliwy(2013-08-11 07:17) Zgłoś naruszenie 10

    Nakłanianie do ..KŁAMSTWA ??.Uczciwie - NIE POdawać kodu.

    Odpowiedz
  • Jasiek(2013-08-10 09:04) Zgłoś naruszenie 10

    Ale pani w kasie prosi tylko o kod pocztowy, ona nie zna mojego nazwiska, ani żadnych innych celów, a ewentualne zastosowanie to wysłanie materiałów reklamowych (ulotek) na określony obszar. Inspektor chyba minął się z powołaniem, powinien raczej dzieci babą jagą straszyć, a nie pracować w poważnej instytucji.

    Odpowiedz
  • Sylwek(2018-08-14 17:35) Zgłoś naruszenie 11

    No, jeśli takie teorie spiskowe mówi doktor , generalny inspektor to zaczynam wierzyć, że są tacy, którzy uważają, że Ziemia jest płaska.

    Odpowiedz
  • gość(2013-08-10 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    OCZYWIŚCIE PRZECIEŻ MOGĘ PODAĆ DOWOLNY KOD POCZTOWY/A PO ZA TYM KOD OBOWIĄZUJE NA CAŁEJ ULICY, TAKŻE NICZYM TO NIE GROZI INDYWIDUALNEJ OSOBIE!

    Odpowiedz
  • ManoNero(2013-08-10 23:29) Zgłoś naruszenie 00

    Uwaga: jest zasada "wolna wola i skrzypce" czyli "uprzedzony-uzbrojony". A teraz każdy robi jak uważa. Tylko potem proszę nie pytać premiera, dlaczego nie ostrzegał przed AmberG. i jak żyć. Bo w rzyci, jak to w rzyci...

    Odpowiedz
  • R2D2(2013-08-11 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    A w internecie nas profilują, choć podobno to zakazane.
    Wejdę na jakąś stronę i już zaczynam dostawać reklamy z takimi samymi towarami. A nikt nie pyta mi się o zgodę.

    Odpowiedz
  • Myśliciel(2013-08-12 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się iż czytnik kart łączy się z bankiem za pomocą serwera i jest powiązany z serwerami kasowymi. Na jednych i drugich są zainstalowane program śledzące transakcje na wypadek awarii systemu i umożliwiające przywracanie obrotów sklepu, czy to z klientem czy bankiem, także jakby się ktoś uparł to można wszystko powiązać ze wszystkim, tak więć jest to kwestia przestrzegania przepisów o poufności/tajności takich informacji, kwestia zabezpieczeń serwerów. Pozostaje jeszcze kwestia podsłuchiwania w kontekście ostatnich konkretów Pana S, choć o samych akcjach było wiadomo już przeszło 20 lat temu, kto czytał czasopismo NEXUS w oryginale lub wydanie polskie ten wiedział wcześniej o tych 'rewelacjach'.

    Odpowiedz
  • kot(2013-08-13 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarcy poczytac niektore wypowiedzi internautow by stwierdzic jak bardzo ludzie sa naiwni, zeby nie powiedziec tepi

    Odpowiedz
  • nie podam,wyłudzacie dane(2013-08-27 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    co za bzdura...a jak płacisz gotówką to niby nie pytaja o kod pocztowy?tylko jak płacisz kartą i włamią ci sie na konto ,bo podałeś kod pocztowy pani w kasie...CO ZA CIEMNY LUD!!!

    Odpowiedz
  • LenaH(2013-08-11 02:12) Zgłoś naruszenie 00

    Tematem zastępczym to jest coś, co wałkują w kółko i bez opamiętania, wpcyhając ludziom do gardeł non stop, żeby myśleli, że akurat to jest ważne. To natomiast jest ostrzeżenie, i ja osobiście uważam, że dobrze, że ktoś kompetentny się na ten temat wypowiedział, bo sama zastanawiałam się nad potencjalnymi zagrożeniami, jakie mogą wypływać z takich praktyk.

    Odpowiedz
  • Joanna(2017-04-08 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy robimy zakupy kartą to sprzedawca na swoim odcinku ma cały numer karty, a nie tylko końcowe cyfry i do tego na wydruku jest też ważność karty. Więc gdyby sprzedawca w sklepie zgubił taki wydruk a ktoś go znalazł to może sobie to w dowolny sposób wykorzystać. Transakcji pobrania z karty można dokonywać z terminala bez użycia karty.

    Odpowiedz
  • pc ekono(2019-11-19 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    każda dodatkowa informacja to dodatkowe bity tworzące unikalny klucz identyfikujący konsumenta. 4 cyfry z karty + 5 cyfr z kodu pocztowego = 9 cyfr. Czyli 1 mld kombinacji klucza na 38 mln obywateli.

    Odpowiedz
  • bzdura(2013-08-11 08:00) Zgłoś naruszenie 01

    ... myślę, że tańsze byłoby wysłanie za każdym klientem umyślnego, który lokalizowałby miejsce zamieszkania niż uruchamianie łańcuszka specjalistów, którzy będą włamywać się do banków celem ustalenia danych klienta. Równie dobrze można ostrzegać przed parkowaniem przed marketami : przecież widać rejestrację, rodzaj samochodu... Urząd prognozuje program inwigilacji na miarę CIA, szukania targetu facetów, którzy kupili 10 kg ryżu...

    Odpowiedz