Anonimowość sygnalistów w pełni chroniona

autor: Szymon Cydzik11.12.2019, 20:00
System używany przez UOKiK wykorzystują również urzędy antymonopolowe w Austrii i Szwecji, a także wiele prywatnych firm w całej Europie. Z podobnych rozwiązań korzysta też urząd niemiecki oraz Komisja Europejska, ścigająca zmowy antykonkurencyjne na skalę unijną.

System używany przez UOKiK wykorzystują również urzędy antymonopolowe w Austrii i Szwecji, a także wiele prywatnych firm w całej Europie. Z podobnych rozwiązań korzysta też urząd niemiecki oraz Komisja Europejska, ścigająca zmowy antykonkurencyjne na skalę unijną.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił specjalną platformę, na której można zgłaszać praktyki ograniczające konkurencję, nie ujawniając swojej tożsamości.

W zwalczaniu antykonkurencyjnych zmów najtrudniejsze jest ich wykrywanie – bez informacji UOKiK nie może podjąć odpowiednich działań. Wiedzę o niedozwolonych porozumieniach mają zaś najczęściej osoby będące wewnątrz uczestniczących w zmowach firm. Zwykle boją się jednak ujawnić tych informacji, gdyż może ich to narazić na odwet pracodawcy czy innych uczestników kartelu. Wychodząc naprzeciw tym obawom, urząd uruchomił platformę dla sygnalistów (konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista), przez którą można przekazywać urzędowi takie wiadomości.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • robienie w konia(2019-12-11 20:56) Zgłoś naruszenie 50

    Kto w to uwierzy, skoro Polsce ujawniono agentów wywiadu, kontrwywiadu, policji, bezpieki, etc. ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane