statystyki

Jakie są konsekwencje, gdy konsument zrzecze się przedawnienia

autor: Marcin Nagórek10.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 10.09.2019, 12:23
podpis, umowa, dokument

Jak wynika z art. 118 k.c., jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, to termin przedawnienia wynosi sześć lat (wcześniej 10 lat), a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ‒ trzy lata.źródło: ShutterStock

Nasza spółka prowadzi działalność finansową, w tym udziela pożyczek dla konsumentów na niewielkie kwoty. Niektórzy klienci zalegają przez nasze przeoczenie z ratami pożyczek wymagalnych w lipcu 2014 r. i maju 2015 r. Czy po zmianie przepisów dotyczących przedawnień można jeszcze skierować sprawy do sądu? Mamy też ich pisemne oświadczenia o zrzeczeniu się przedawnienia, ale sporządzone w tym roku.

Z art. 720‒724 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wynika m.in., że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność drugiej osoby określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, biorący pożyczkę zobowiązuje się zaś zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przekracza 1000 zł, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Na szczególną uwagę zasługują jednak regulacje dotyczące przedawnienia zobowiązań. Rzeczywiście 9 lipca 2018 r. te przepisy uległy zmianie. Jak bowiem wynika z art. 118 k.c., jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, to termin przedawnienia wynosi sześć lat (wcześniej 10 lat), a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ‒ trzy lata. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata. W odniesieniu do opisywanej sytuacji należy jednak zauważyć, że nie zmienił się trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a taki status mają roszczenia spółki. Przy tym założeniu przedawnienie zobowiązań z tytułu pożyczek prawdopodobnie nastąpiło w lipcu 2017 r. i w maju 2018 r.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane