statystyki

Pełnomocnictwo opiekuńcze: Nowa instytucja pomoże starszym konsumentom?

autor: Patryk Słowik02.09.2019, 20:00

Coraz więcej wiekowych osób nie jest w stanie odpowiednio zatroszczyć się o swoje codzienne sprawy oraz majątek. Mają kłopoty z zakupami, są naciągane przez oszustów. Dlatego warto wprowadzić przepisy o tzw. pełnomocnictwie opiekuńczym. Z taką inicjatywą wyszła właśnie izba notarialna w Poznaniu. Dzięki nowej instytucji możliwe byłoby wskazanie specjalnego pełnomocnika, wybieranego przez seniora, który zatroszczyłby się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu czy otępienia.

„Coraz częściej też do notariuszy zwracają się osoby starsze, jak i dzieci seniorów, z pytaniami o prawne uregulowanie sytuacji mamy, która cierpi na chorobę Alzheimera czy ojca z postępującą demencją, a także w zakresie dalszego zarządzania majątkiem lub podejmowania decyzji leczniczych i medycznych” – czytamy w informacji rozesłanej przez rejencką izbę.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • czytelnik(2019-09-03 00:07) Zgłoś naruszenie 20

    Osoba starsza w wielu wypadkach potrafi samodzielnie podjąc decyzję. Decyzja nie zawsze jest korzystna dla niej samej lub dla najbliższych. Propozycja ustanowienia pełnomocnika opiekuńczego jest jak najbardziej potrzebna. Taka osoba musiałaby współuczestmniczyć we wszystkich istotnych prawnie decyzjach , wybierając najkorzystniejszy wariant dla osoby starszej.Mogłaby podlegać monitorowaniu przez sąd by zapewniony był pełen obiektywizm. Pełnomocnik opiekuńczy musiałby być gdzieś zgłoszony, by była wiedza o jego powołaniu. Zawarcie umowy bez udziału pełnomocnika opiekuńczego byłaby nieważna, nie wywoływałoby skutków prawnych. Dzisiaj, by ustrzec się od zawarcia niekorzystnej umowy pozostaje jedynie na swój wniosek lub wniosek osoby trzeciej wystąpić o ubezwłasnowolnienie. To wiąże sie jednak z zabraniem tej osobie wszelkich praw, w tym praw wyborczych. Dlatego tak istotnym jest funkcjonowanie obok starszej osoby , pełnomocnika opiekuńczego. Musiałby on spełniać pewne warunki, na pewno nie mógłby być karany, musiałby posiadać pewną wiedzę z zakresu prawa cywilnego. Jestem jak najbardziej za powołaniem takiego pełnomocnika .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane