Promed ukarany za naciąganie seniorów

autor: Agata Szczepańska03.01.2019, 08:11; Aktualizacja: 03.01.2019, 08:18
emeryt emerytura senior seniorzy

Decyzja o ukaraniu firmy nie jest prawomocna, ale nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.źródło: ShutterStock

Blisko 370 tys. zł musi zapłacić firma, która zaprasza na bezpłatne badania, a jej prawdziwym celem jest sprzedaż drogiego pakietu medycznego.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nałożył karę, chodzi o firmę Promed (działającą wcześniej pod marką NMedical, NovuMedical). Postępowanie przeciwko niej zostało wszczęte w czerwcu 2018 r. O sprawie zawiadomił urząd rzecznik konsumentów w Węgrowie, do którego docierało wiele skarg, zwłaszcza od seniorów i ich rodzin.

Firma pod pretekstem badań organizuje pokazy handlowe. – Pseudobadania wykonują pracownicy Promedu, którzy nie są lekarzami. Korzystają ze sprzętu, który nazywa się analizator Quantum, jednak to urządzenie nie jest wyrobem medycznym, a jego skuteczność nie została potwierdzona. Wątpliwości UOKiK budzi wiarygodność tych badań. Konsument przez półtorej minuty trzyma w ręku sondę, a później dostaje wydruk z informacją o tym, że np. ma miażdżycę, choroby reumatyczne kości, infekcje płuc – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. Pomóc może pakiet medyczny Promedu, czyli mata rehabilitacyjna i pobyt w centrum medycznym. Koszt to 5,5 tys. zł.

Jak podkreśla Marek Niechciał, firma nie pozwala na odstąpienie od umowy podpisanej na prezentacji. Twierdzi, że ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 683,), która dotyczy m.in. osób kupujących na pokazach, nie ma zastosowania do umów o usługi medyczne. Jednak zdaniem UOKiK ustawowe wyłączenie prawa do odstąpienia nie obowiązuje w tym przypadku, ponieważ prezentacje i badania prowadzą handlowcy, a nie lekarze. Konsumenci mają zatem prawo rezygnować z usług bez ponoszenia kosztów w terminie przewidzianym przez prawo, czyli 14 dni.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Todzia(2019-01-03 15:56) Zgłoś naruszenie 10

    Takich firm naciągających ludzi jest mnóstwo , w szczególności firm które udzielają super pożyczek !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane