statystyki

Zderzenie samolotu z ptakiem pozbawi pasażera odszkodowania

autor: Patryk Słowik08.05.2017, 19:00
Sprawa jest o tyle istotna, że konsumenci coraz chętniej korzystają ze swoich uprawnień do ubiegania się o odszkodowania za to, że zbyt późno dolecieli w wybrane miejsce.

Sprawa jest o tyle istotna, że konsumenci coraz chętniej korzystają ze swoich uprawnień do ubiegania się o odszkodowania za to, że zbyt późno dolecieli w wybrane miejsce.źródło: ShutterStock

Kolizja samolotu ze zwierzęciem stanowi nadzwyczajną okoliczność, która może skutkować zwolnieniem przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania za znaczne opóźnienie lotu. Uznał tak TSUE.

Sprawa jest o tyle istotna, że konsumenci coraz chętniej korzystają ze swoich uprawnień do ubiegania się o odszkodowania za to, że zbyt późno dolecieli w wybrane miejsce. Kolizje statków powietrznych z ptakami nie należą zaś do rzadkości. Powstała w związku z tym wątpliwość, czy takie zdarzenie w świetle unijnego rozporządzenia nr 261/2004 stanowi nadzwyczajną okoliczność. Zgodnie z tym aktem prawnym, jak i dotychczasowym orzecznictwem TSUE, przewoźnik lotniczy nie musi bowiem wypłacać odszkodowania, o ile opóźnienie było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności. Dodatkowym warunkiem jest to, by nie można było ich uniknąć, pomimo podjęcia przez przedsiębiorcę wszelkich racjonalnych środków.

W ogłoszonym wyroku trybunał wskazał, że nadzwyczajnymi okolicznościami są te zdarzenia, które ze względu na charakter nie wpisują się w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika i nie dają mu możliwości zapanowania nad nimi.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane