statystyki

Dlaczego warto samodzielnie obliczać należne podatki

autor: Patrycja Dudek20.09.2016, 10:09; Aktualizacja: 20.09.2016, 10:15
kalkulator rozliczenia

kalkulator rozliczeniaźródło: ShutterStock

Kto sam nie ureguluje podatku, ten będzie musiał zapłacić tyle, ile wyliczy mu fiskus. Ktoś, kto ukrywa zyski przed skarbówką, musi się liczyć z tym, że urząd sam wymierzy mu zaległą daninę. Praktyka pokazuje, że oszustwo się nie opłaca.

Czy wpłaty własne można uznać za dochód

Pan Grzegorz świadczył usługi remontowe, mimo że nie prowadził firmy. Urząd skarbowy ustali mu dochód z działalności na podstawie przelewów i wpłat na konto. Pan Grzegorz uważa, że obliczenia fiskusa są dalekie od rzeczywistości, bo części wpłat na konto dokonał sam po wcześniejszej wypłacie środków z rachunku bankowego. – Chciałem np. kupić kanapę i w związku z tym wypłaciłem 5 tys. zł. Nie znalazłem jednak niczego interesującego i tego samego dnia wpłaciłem pieniądze z powrotem na konto – mówi czytelnik. Twierdzi, że fiskus tego nie uwzględnił i w związku z tym dwukrotnie opodatkował niektóre transakcje. Nie wie też, dlaczego organy podatkowe zlekceważyły zeszyt, który pan Grzegorz prowadził na własne potrzeby. Czy urząd miał prawo tak postąpić?

TAK

Przede wszystkim prywatny zeszyt to nie dokument księgowy. Ewidencję należy prowadzić zgodnie z wymogami, a jeśli jej nie ma, to trzeba zdać się na wyliczenia organów podatkowych. Pan Grzegorz zapewnia, że wypłat z konta dokonywał w związku z zakupami, których nie dokonał, a następnie wpłacał te same środki z powrotem na konto. Problem w tym, że nie ma na to żadnych dowodów. Nie ma się więc co dziwić, że fiskus przyjmuje, iż opodatkowana powinna być każda wpłata (także wpłata własna), która wpłynęła na rachunek bankowy. O to, że niektóre z nich zostaną dwukrotnie opodatkowane, czytelnik może mieć pretensje wyłącznie do siebie. Gdyby prowadził ewidencję zgodnie z wymogami, problemu by nie było.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane