statystyki

PIT 2015: Dobrowolnie odchodzący z pracy nie muszą dzielić się z fiskusem

autor: Łukasz Zalewski21.01.2016, 07:16; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:55
podatki-PIT-kredyt

Fiskus potwierdza, że odszkodowania są zwolnione z PIT, jeśli wysokość i zasady ich wypłaty wynikają wprost z porozumień zbiorowych bądź regulaminu PDOźródło: ShutterStock

Odszkodowania wypłacane w 2015 r. w ramach programów dobrowolnych odejść są zwolnione z PIT – potwierdzają dyrektorzy izb skarbowych w interpretacjach. Jeśli firma wypłaca rekompensatę, urząd może zażądać podatku.

Problem dotyczy osób, które w 2015 r. odeszły – w ramach programów dobrowolnych odejść – z Katowickiego Holdingu Węglowego, z Tauron Wytwarzanie oraz z innych firm. Pracownicy mają wątpliwości, czy spółki prawidłowo pobrały od nich podatek.

Odprawy z PIT

Z przeprowadzonej przez DGP analizy 15 najnowszych interpretacji indywidualnych, dotyczących opodatkowania odpraw, odszkodowań i innych wypłat wynikających z programów dobrowolnych odejść (PDO), wynika, że odprawy nie są zwolnione z PIT. Przykładowo, w interpretacji z 23 listopada 2015 r. (nr IPPB4/4511-1323/15-2/MS) dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że zwolnienie zapisane w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT nie ma zastosowania do odpraw pieniężnych, niezależnie od tego, czy ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw bądź rozporządzeń, czy z postanowień układów zbiorowych pracy, porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 par. 1 kodeksu pracy.

Odszkodowania bez PIT


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • taxman(2016-01-25 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    bu ha ha Izby Skarbowe piszą, że odszkodowania z PDO są zwolnionje, a US-y odmawiają stwierdzenia nadpłat bo coś tam tra la la. Jedyne rozsądne postępowanie to wystąpienie pracodawcy o interpretację, ale przed wypłatą świadczeń. Bo jak zostanie pobrany podatek to po ptokach, US-y wykończą każdego "Kowalskiego"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane