Aby założyć konto na Portalu Podatkowym, wystarczy teraz tylko zaufany profil ePUAP – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Możliwość założenia konta na portalu istnieje od początku 2016 r. Dotychczas jednak dostęp do niego mógł uzyskać tylko posiadacz podpisu elektronicznego.
Oba (profil i podpis) służą do rejestracji. Dzięki nim podatnik może zaakceptować regulamin oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych. Dopiero potem może utworzyć własny identyfikator użytkownika i hasło, oraz podać adres e-mail oraz pytanie i odpowiedź zabezpieczające dostęp do konta. Za pośrednictwem konta można składać elektronicznie podania i deklaracje oraz otrzymywać pisma.
Na razie jednak w taki sposób można się komunikować jedynie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. W kolejnych latach Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie usługi o inne podatki, jak VAT, CIT, PIT.
Zaufany profil ePUAP można uzyskać w urzędzie skarbowym lub jednym z punktów obsługi podatnika. Jednocześnie warto złożyć wniosek o utworzenie konta na Portalu Podatkowym. Trzeba to bowiem zrobić przed zarejestrowaniem się.